Turecké referendum kritizují i nezávislí pozorovatelé. Nepřijatelné, vzkázala Ankara

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 17. 4. 2017 22:48
Hlasování a sčítání hlasů po nedělním referendu o ústavní reformě provázely podle tureckých opozičních stran podvody. Místopředseda Lidové republikánské strany (CHP) Bülent Tezcan řekl, že je jeho strana připravena podat stížnost k tureckému ústavnímu soudu. Volební komise totiž do výsledku nechala započítat i lístky bez oficiálního razítka. Průběh hlasování navíc kritizovali i nezávislí pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po referendu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po referendu. | Foto: Reuters

Ankara - Hlavní turecká opoziční strana v pondělí vyzvala ke zrušení výsledků nedělního referenda o ústavní reformě. Hlasování a sčítání hlasů podle ní provázely podvody.

Místopředseda Lidové republikánské strany (CHP) Bülent Tezcan řekl, že strana je připravena podat stížnost u tureckého ústavního soudu. A pokud to bude třeba, obrátí se i na Evropský soud pro lidská práva.

Další opoziční partaj, prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), oznámila, že do výsledků byly započteny až tři miliony neplatných hlasů, což stačí ke zvrácení výsledku.

Návrh na ústavní změnu, která zásadním způsobem posílí prezidentské pravomoci, byl přijat těsnou většinou. Podle agentury Anadolu podpořilo reformu 51,18 procenta hlasujících, proti bylo 48,82 procenta. Do výsledků však volební komise nechala započítat i lístky neoznačené oficiálním razítkem.

Tezcan řekl, že hlasování i sčítání hlasů provázely podvody a že "jediný způsob, jak skoncovat s debatou o legitimnosti hlasování a jak uklidnit lidi, je hlasování zrušit". Podle něj je nemožné zjistit přesný počet neplatných hlasů.

Opoziční předák trvá na tom, že volební komise tím, že přistoupila na započítání neoznačených lístků, porušila zákon. Opoziční CHP prý z mnoha oblastí dostala stížnosti, že lidé neměli možnost hlasovat v soukromí. Naproti tomu se hlasy na několika místech podle CHP sčítaly tajně, mimo dohled pozorovatelů.

Proti výsledku referenda v ulicích Istanbulu v pondělí protestovaly asi 3 tisíce lidí. Dav skandoval hesla jako "bok po boku proti fašismu" a mířil k sídlu ústřední volební komise.

Její předseda Sadu Güven v pondělí řekl, že rozhodnutí započítat také oficiálně neoznačené lístky vláda učinila i v minulosti. Pro uznání neplatnosti hlasu je podle něj třeba dokázat, že lístek byl do volební místnosti přinesen zvenčí. Prohlásil, že pro změnu se vyslovilo o 1,25 milionu lidí více než pro její zamítnutí.

Přiznal ale také, že neví, kolik neoznačených lístků bylo do výsledku započítáno.

Na pochybnosti upozorňují i nezávislí pozorovatelé

Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na pondělní tiskové konferenci rovněž konstatovali, že podmínky předreferendové kampaně nebyly pro všechny stejné.

Právní zabezpečení navíc podle pozorovatelů nebylo dostatečné na to, aby zajistilo skutečně demokratické referendum. Podmínky hlasování neodpovídaly mezinárodním normám.

Pozorovatelé se přidali k opozičním stranám a rovněž kritizovali započítání oficiálně neoznačených lístků do výsledků hlasování. Podle nich je takový postup zcela protiprávní.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale kritiku odmítl s tím, že není pro jeho zemi důležitá. Zvlášť když s ní Evropská unie přerušila přístupové rozhovory. Prohlásil také, že pozorovatelé přednesli "politicky motivované závěry".

Podle tureckého ministerstva zahraničí zase hodnocení pozorovatelů postrádá objektivitu a nestrannost.

Erdogan se vyjádřil i ke kritice některých evropských zemí, které podle něj ústavní změny hodnotí mnohem přísněji než tamní politická opozice.

V pondělí zároveň turecká vláda prodloužila o další tři měsíce výjimečný stav v zemi. Ten byl v Turecku zaveden loni v červenci po neúspěšném pokusu části armády o převrat a byl už několikrát prodloužen.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy