Tsipras: Záchranný program pro Řecko byl chyba, chceme čas

ČTK ČTK
8. 2. 2015 22:50
Prioritou řecké vlády je podle premiéra řešení "velkých ran" způsobených záchranným programem a řešení "humanitární krize".
Alexis Tsipras.
Alexis Tsipras. | Foto: Reuters

Atény - Nový řecký premiér Alexis Tsipras v neděli označil mezinárodní záchranný program pro Řecko za chybu. Potvrdil rovněž, že jeho země odmítá prodloužení tohoto programu.

Vláda by však podle něj mohla s mezinárodními věřiteli do konce února uzavřít přechodnou dohodu, která by Řecku umožnila překonat období potřebné k dojednání nových podmínek řešení státního dluhu.

"Záchranný program selhal," uvedl premiér při svém prvním velkém projevu v parlamentu. "Nová vláda nemá právo žádat o prodloužení... protože nemůže žádat o prodloužení chyby," dodal. Současný záchranný program pro Řecko vyprší 28. února.

Tsipras v neděli rovněž prohlásil, že hodlá dodržet své předvolební sliby, včetně bezplatného poskytování potravin a elektřiny lidem, které zasáhla úsporná opatření spojená se záchranným programem.

Prioritou vlády je podle premiéra řešení "velkých ran" způsobených záchranným programem a řešení "humanitární krize". Tsipras slíbil, že bude bojovat s korupcí a řešit problémy s daňovými úniky.

Zopakoval také svůj předvolební slib, že Řecko bude po Německu požadovat reparace za škody vzniklé ve druhé světové válce. Tento požadavek je podle premiéra pro Řecko morální a historickou povinností. Berlín již ale dal opakovaně najevo, že považuje otázku reparací za uzavřenou, píše agentura DPA.

Německo: Splňte, co jste slíbili

Řecko již tento týden požádalo mezinárodní věřitele o překlenovací podpůrný program do konce května, aby mělo čas na vyjednání nových podmínek spolupráce. Především Německo však trvá na tom, aby Řekové splnili to, k čemu se v minulosti zavázali.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech ve výši 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč).

Výměnou za úvěrovou pomoc musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel.

Bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan v neděli předpověděl, že Řecko nakonec bude muset odejít z eurozóny. Varufakis však varoval, že pokud bude Řecko nuceno eurozónu opustit, budou ho nevyhnutelně následovat další země.

Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy se nyní podle listu Financial Times snaží přimět představitele eurozóny, aby se s Řeckem dohodli na kompromisu. Obává se totiž, že vleklé spory mezi Řeckem a zbytkem eurozóny by mohly poškodit světovou ekonomiku.

 

Právě se děje

Další zprávy