Řecký parlament vyslovil důvěru vládě premiéra Tsiprase

ČTK ČTK
11. 2. 2015 6:45
Bývalý premiér Antonis Samaras před hlasováním Tsiprase varoval, že nedovolí, aby Řecko pod jeho vedením nabralo "kurz na útes".
Alexis Tsipras.
Alexis Tsipras. | Foto: Reuters

Atény - Řecký parlament vyslovil ve středu krátce po půlnoci SEČ většinou 162 hlasů důvěru koaliční vládě levicové strany Syriza premiéra Alexise Tsiprase a nacionalistických Nezávislých Řeků. Proti se vyslovilo v třistačlenném zákonodárném sboru 137 poslanců, jeden nebyl přítomen.

Tsipras před hlasováním znovu zopakoval, že se nehodlá vrátit k politice úsporných opatření. Odmítl také prodloužení záchranného programu, napsala agentura Reuters.

Tsiprasova krajně levicová strana Syriza zvítězila na konci ledna v předčasných volbách, nezískala ale v parlamentu absolutní většinu, a musela tak vstoupit do koalice s Nezávislými Řeky, kteří k jejím 149 přidali svých 13 křesel.

Podle Tsiprase mezinárodní záchranný program pro Řecko, na jehož základě Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond zemi poskytly půjčky, ztroskotal. Za ukončenou označil také spolupráci se zástupci zmiňovaných institucí, takzvanou trojkou.

S věřiteli chce do konce února uzavřít přechodnou dohodu, která by Řecku umožnila překonat období potřebné k dojednání nových podmínek řešení státního dluhu. Jen růstem může podle něj Řecko "rozbít nekonečný začarovaný kruh půjček".

Bývalý premiér Antonis Samaras před hlasováním Tsiprase varoval, že nedovolí, aby Řecko pod jeho vedením nabralo "kurz na útes". Samarasova konzervativní strana Nová demokracie skončila v lednových volbách na druhém místě a odešla do opozice.

V Bruselu se ve středu mimořádně sejdou ministři financí zemí platících eurem, aby jednali o snaze Řecka zmírnit dluhovou zátěž země. Už dříve ale ze zemí eurozóny v čele s Německem zaznělo, že by Řecko mělo záchranný program požadující tvrdá úsporná opatření prodloužit a plnit to, k čemu se v minulosti zavázalo.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy