Maraton skončil. Řecký parlament schválil dohodu s věřiteli

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 8. 2015 18:45
Pro třetí záchranný balík po celonočním jednání hlasovalo 222 poslanců, 64 jej odmítlo. Odpoledne se v Bruselu sejdou ministři financí eurozóny.
Jednání v parlamentu trvalo celou noc. Na snímku ministr financí Euklidis Tsakalotos.
Jednání v parlamentu trvalo celou noc. Na snímku ministr financí Euklidis Tsakalotos. | Foto: Reuters

Atény - Řecký parlament po celonoční debatě schválil dohodu o třetím záchranném programu, který země dojednala se zahraničními věřiteli.

Podle konečných výsledků záchranný balík prošel se souhlasem 222 poslanců, 64 jej pak odmítlo. Jedenáct poslanců se hlasování zdrželo, zbylí úplně chyběli.

Premiér Alexis Tsipras prosadil dohodu o nové pomoci, se kterou jsou spojena další úsporná opatření, s pomocí opozice.

Tsiprasova vládní strana Syriza má ve 300členném zákonodárném sboru 149 mandátů. Část krajně levicového křídla Syrizy dohodu odmítá, proti hlasoval mimo jiné někdejší ministr financí Janis Varufakis. Premiér Tsipras podle zdroje z vlády na příští týden plánuje hlasování o důvěře.

Přijetí dohody znamená, že Řecko se zřejmě vyhne další překlenovací půjčce od Evropské unie, než bude možné na základě přijaté dohody čerpat dlouhodobou finanční pomoc.

Celonoční maraton

Mnohahodinové debatě v řeckém parlamentu před konečným hlasováním předcházelo dlouhé procedurální dohadování o tom, jak dlouho může diskuse trvat. Samotná rozprava tak nakonec začala až po 03:00 SELČ.

Tsipras, podporovaný částí opozice, se ji přitom pokoušel urychlit, protože ministr financí Euklidis Tsakalotos se má v pátek v 15:00 SELČ zúčastnit bruselské schůzky ministrů financí eurozóny (tzv. Euroskupina), kde se má jednat o výši a charakteru další pomoci. Tsakalotos prohlásil, že se na schůzce musí opírat o dohodu schválenou parlamentem.

Souhlasit musí i eurozóna

O balíku pomoci nyní v Bruselu jednají ministři financí eurozóny. Doladění dohody ještě požaduje především Německo. Na další úvěrové pomoci Aténám by se měl podle ministra financí Wolfganga Schäubleho opět podílet Mezinárodní měnový fond (MMF).

Předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem rozhodnutí řeckých poslanců uvítal.

"Skutečnost, že řecký parlament odsouhlasil tento balíček, tento rozsáhlý balíček pro Řecko, je dobrá zpráva. Nicméně souhlasit musí také Euroskupina,“ připomněl.

 "Podíváme se na obsah a budeme mluvit o politické důvěře. To je ohledně Řecka stále jeden z faktorů. Můžeme věřit, že se to opravdu uskuteční," cituje ho agentura Reuters.

Pokud v Bruselu dohoda o třetím programu finanční pomoci nebude rychle uzavřena, navrhuje podle zdrojů Reuters Evropská komise překlenovací úvěr 6,04 miliardy eur.

Zhruba 4,4 miliardy by byly určeny ke splátce dluhů, zbytek by byl použit k tomu, aby unijní státy s národními měnami, tedy i Česká republika, nemusely za půjčku ručit. Agentura napsala, že Evropská komise již k poskytnutí překlenovacího úvěru učinila patřičná opatření.

Jedná se o 92 miliard

Celkový objem třetího záchranného programu podle Reuters činí okolo 91,7 miliardy eur (téměř 25 bilionů Kč). Částka zahrnuje 85,5 miliardy eur ve formě mezinárodní pomoci a odhadem 6,2 miliardy eur v podobě příjmů z prodeje státního majetku do roku 2018.

Řecká televizní stanice Skai TV v pátek informovala, že vzhledem k situaci ve straně se premiér Tsipras na příští týden chystá vyhlásit hlasování o důvěře vládě. Konat by se mohlo po 20. srpnu, což je termín, do kterého Řecko musí uhradit splátku Evropské centrální bance (ECB). Pokud kabinet důvěru nezíská, na řadu přijdou předčasné volby.

Tsipras se v parlamentu opírá celkem o 162 hlasů, vedle poslanců Syrizy jsou to ještě zákonodárci z hnutí Nezávislí Řekové (ANEL).

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy