Řecký parlament bude hlasovat o další mezinárodní pomoci

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2015 20:22
Finanční výbor řeckého parlamentu ve čtvrtek schválil dohodu o další mezinárodní finanční pomoci Aténám. Posvětit to teď ještě musí parlament.
Řecký parlament.
Řecký parlament. | Foto: Reuters

Atény - Finanční výbor řeckého parlamentu ve čtvrtek schválil nově dojednanou dohodu o další mezinárodní finanční pomoci Aténám. Rozprava v plénu má začít  kolem 21:00 zdejšího času. Hlasování se očekává v pátek brzy ráno, informovala agentura DPA. Rozhodnout o tom ale ještě musí předsednictvo parlamentu.

Před řeckým parlamentem dnes podle řecké televize proti úsporné politice demonstrovaly tisícovky lidí.

Výbor schválil záchranný program a s ním spojené závazky ohledně úspor. Mnozí poslanci vládní strany SYRIZA předem naznačili, že v plénu dohodu odmítnou, ale i tak je souhlas parlamentu považován za téměř jistý. Opoziční strany totiž naopak signalizovaly, že úsporný program podpoří.

Bankrot stále na dohled

Řecko, které balancuje na pokraji bankrotu, začátkem týdne na expertní úrovni s mezinárodními věřiteli sjednalo dohodu o třetím záchranném balíku. Jeho celkový objem činí podle agentury Reuters 91,7 miliardy eur (téměř 25 bilionů Kč).

Částka zahrnuje 85,5 miliardy eur ve formě mezinárodní pomoci a odhadem 6,2 miliardy eur v podobě příjmů z prodeje státního majetku do roku 2018.

Země potřebuje dohodu uzavřít nejpozději do 20. srpna, kdy musí splatit zhruba 3,5 miliardy Evropské centrální bance.

Před řeckým parlamentem ve čtvrtek večer demonstrovaly tisícovky lidí proti úsporné politice. K protestům vyzvaly podle agentury DPA komunistické odbory PAME a odbory státních zaměstnanců ADEDY. Údaje o počtu demonstrantů zatím nejsou k dispozici.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy