Řecký parlament bude hlasovat o další mezinárodní pomoci

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2015 20:22
Finanční výbor řeckého parlamentu ve čtvrtek schválil dohodu o další mezinárodní finanční pomoci Aténám. Posvětit to teď ještě musí parlament.
Řecký parlament.
Řecký parlament. | Foto: Reuters

Atény - Finanční výbor řeckého parlamentu ve čtvrtek schválil nově dojednanou dohodu o další mezinárodní finanční pomoci Aténám. Rozprava v plénu má začít  kolem 21:00 zdejšího času. Hlasování se očekává v pátek brzy ráno, informovala agentura DPA. Rozhodnout o tom ale ještě musí předsednictvo parlamentu.

Před řeckým parlamentem dnes podle řecké televize proti úsporné politice demonstrovaly tisícovky lidí.

Výbor schválil záchranný program a s ním spojené závazky ohledně úspor. Mnozí poslanci vládní strany SYRIZA předem naznačili, že v plénu dohodu odmítnou, ale i tak je souhlas parlamentu považován za téměř jistý. Opoziční strany totiž naopak signalizovaly, že úsporný program podpoří.

Bankrot stále na dohled

Řecko, které balancuje na pokraji bankrotu, začátkem týdne na expertní úrovni s mezinárodními věřiteli sjednalo dohodu o třetím záchranném balíku. Jeho celkový objem činí podle agentury Reuters 91,7 miliardy eur (téměř 25 bilionů Kč).

Částka zahrnuje 85,5 miliardy eur ve formě mezinárodní pomoci a odhadem 6,2 miliardy eur v podobě příjmů z prodeje státního majetku do roku 2018.

Země potřebuje dohodu uzavřít nejpozději do 20. srpna, kdy musí splatit zhruba 3,5 miliardy Evropské centrální bance.

Před řeckým parlamentem ve čtvrtek večer demonstrovaly tisícovky lidí proti úsporné politice. K protestům vyzvaly podle agentury DPA komunistické odbory PAME a odbory státních zaměstnanců ADEDY. Údaje o počtu demonstrantů zatím nejsou k dispozici.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy