Řecký ostrov Zakynthos zasáhlo silné zemětřesení, vetší škody nezpůsobilo

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2018 15:39
Otřesy podle hasičů nezpůsobily žádné výrazné škody. Jeho epicentrum se nacházelo v hloubce 14 kilometrů pod Jónským mořem.
Zakynthos zasáhlo silné zemětřesení, podívejte se na následky | Video: Reuters

Atény - Zemětřesení o síle 6,8 stupně zasáhlo v noci na pátek turisticky oblíbený západořecký ostrov Zakynthos. Silné otřesy byly cítit v pevninském Řecku, ale i v některých oblastech Itálie, Albánie nebo Libye, nezpůsobily však žádné oběti na životech ani těžší zranění. Podle řeckých úřadů zemětřesení poškodilo přístav ve stejnojmenném hlavním městě ostrova Zakynthos a historický klášter na ostrůvku Strofádes.

Zemětřesení udeřilo dnes v 01:54 místního času (v 00:54 SELČ) a jeho ohnisko se podle americké geologické služby (USGS) nacházelo v hloubce 14 kilometrů pod Jónským mořem, epicentrum otřesů bylo asi 33 kilometrů jihozápadně od vesnice Muzaki na jihu ostrova, blízko letoviska Laganas. Do rána pak přístroje zaznamenaly ještě více než třicítku dalších slabších otřesů, deset z nich bylo silnějších než stupeň 4. Řecký Geodynamický institut v Aténách uvedl, že zemětřesení mělo sílu 6,4 stupně.

"Nemáme tu žádné zvláštní problémy. Podařilo se nám nastolit klid," řekl stanici ERT starosta Zakynthosu Pavlos Kolokotsas. Ačkoli na ostrově na několik hodin vypadl proud a v některých oblastech došlo k menším sesuvům půdy, jsou škody na infrastruktuře a budovách jen minimální. Seizmolog Efthymios Lekkas upozornil, že ostrov vyvázl zejména díky přísným stavebním předpisům a regulacím, které byly přijaty proto, že se ostrov nachází v seizmicky velmi aktivní oblasti.

Školy a úřady na ostrově Zakynthos dnes zůstaly zavřené, protože je musejí zkontrolovat statici.

V Řecku jsou každoročně zaznamenány tisíce otřesů. Většina z nich nenapáchá větší škody, ale například zemětřesení o síle 5,9 stupně v roce 1999 v Aténách usmrtilo 143 lidí. Zakynthos spolu s ostrovy Ithaka a Kefalonie zažil velmi silné zemětřesení o síle 6,8 stupně v roce 1953, otřesy tenkrát téměř kompletně zničily veškerou zástavbu a usmrtily skoro 500 lidí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy