reklama
 
 

Řecký ostrov Zakynthos zasáhlo silné zemětřesení, vetší škody nezpůsobilo

Aktualizováno 26. 10. 2018 15:39
Zakynthos zasáhlo silné zemětřesení, podívejte se na následky | Video: Reuters |  00:49
Otřesy podle hasičů nezpůsobily žádné výrazné škody. Jeho epicentrum se nacházelo v hloubce 14 kilometrů pod Jónským mořem.

Atény - Zemětřesení o síle 6,8 stupně zasáhlo v noci na pátek turisticky oblíbený západořecký ostrov Zakynthos. Silné otřesy byly cítit v pevninském Řecku, ale i v některých oblastech Itálie, Albánie nebo Libye, nezpůsobily však žádné oběti na životech ani těžší zranění. Podle řeckých úřadů zemětřesení poškodilo přístav ve stejnojmenném hlavním městě ostrova Zakynthos a historický klášter na ostrůvku Strofádes.

Zemětřesení udeřilo dnes v 01:54 místního času (v 00:54 SELČ) a jeho ohnisko se podle americké geologické služby (USGS) nacházelo v hloubce 14 kilometrů pod Jónským mořem, epicentrum otřesů bylo asi 33 kilometrů jihozápadně od vesnice Muzaki na jihu ostrova, blízko letoviska Laganas. Do rána pak přístroje zaznamenaly ještě více než třicítku dalších slabších otřesů, deset z nich bylo silnějších než stupeň 4. Řecký Geodynamický institut v Aténách uvedl, že zemětřesení mělo sílu 6,4 stupně.

"Nemáme tu žádné zvláštní problémy. Podařilo se nám nastolit klid," řekl stanici ERT starosta Zakynthosu Pavlos Kolokotsas. Ačkoli na ostrově na několik hodin vypadl proud a v některých oblastech došlo k menším sesuvům půdy, jsou škody na infrastruktuře a budovách jen minimální. Seizmolog Efthymios Lekkas upozornil, že ostrov vyvázl zejména díky přísným stavebním předpisům a regulacím, které byly přijaty proto, že se ostrov nachází v seizmicky velmi aktivní oblasti.

Školy a úřady na ostrově Zakynthos dnes zůstaly zavřené, protože je musejí zkontrolovat statici.

V Řecku jsou každoročně zaznamenány tisíce otřesů. Většina z nich nenapáchá větší škody, ale například zemětřesení o síle 5,9 stupně v roce 1999 v Aténách usmrtilo 143 lidí. Zakynthos spolu s ostrovy Ithaka a Kefalonie zažil velmi silné zemětřesení o síle 6,8 stupně v roce 1953, otřesy tenkrát téměř kompletně zničily veškerou zástavbu a usmrtily skoro 500 lidí.

autor: ČTK | 26. 10. 2018 8:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama