Řecký ostrov Samos zachvátil lesní požár, hasiči museli evakuovat tisíc lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2019 15:14
Úřady musely v sobotu kvůli lesnímu požáru na řeckém ostrově Samos dočasně evakuovat na 1000 lidí z pěti hotelů. Několik desítek lidí musela odvést pobřežní stráž z pláží, protože je na pobřeží uvěznil hustý kouř, uvedla agentura DPA. Oheň byl v neděli ráno po celonočním úsilí hasičů již převážně pod kontrolou, přetrvávalo jen několik menších požárů. Evakuovaní turisté museli podle agentury AP strávit noc v krytém stadionu, v neděli ráno se však již do hotelů vrátili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle starosty zasaženého městečka Pythagoreio nebyl požár rozsáhlý, ale jeho ohnisko bylo velice blízko u hotelů. "Pythagoreio není v ohrožení," uvedl v řecké televizi Skai starosta města, v němž se nachází ruiny antické pevnosti Pythagoreion, jež je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V Řecku kvůli přetrvávajícímu teplému a suchému počasí a silnému větru vypukla za víkend asi padesátka požárů, se kterou se potýkalo na 700 hasičů. Požárníci museli bojovat s plameny na ostrově Korfu, v centrálním Řecku, či na Peloponéském poloostrově. Tam policie dnes zadržela dva muže, které obvinila ze založení celkem čtyř požárů. Prvního z nich podezírá, že v sobotu brzy ráno zapálil les. Druhý z nich podle ní zažehl tři požáry, jeden minulou neděli a dva tuto sobotu, napsala AP. Motiv jejich činu neuvádí.

Úřady na tento víkend vyhlásily druhé nejvyšší varování před lesními požáry, riziko přitom stále přetrvává.

 

Právě se děje

Další zprávy