Řecký mladík se mstil za šikanu střelbou, zabil i sebe

Pavel Vondra
10. 4. 2009 12:30
Tři další lidé byli při incidentu na athénské škole zraněni, jeden těžce
Střelec. Ilustrační záběr
Střelec. Ilustrační záběr | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Athény - Řecko dnes zažilo to, co stejně jako Česko dosud znalo jen z filmů a zpráv ze zahraničí: střelbu na jedné ze svých škol.

Došlo k ní na západním okraji hlavního města Athén.

Osmnáctiletý řecký student, jehož jméno nebylo zveřejněno, který se ale podle informací z médií přistěhoval do Athén z Abcházie, si podle všeho vybíjel frustrace z ústrků a posměšků, kterým údajně čelil ze strany svých vrstevníků.

„Nechal dopis na rozloučenou, v němž píše, že už to déle nemohl snášet," řekl agentuře AP policejní mluvčí Panayiotis Stathis. „Zdá se, že jeho motivem byla pomsta."

Pachatel podle policie dorazil na místo činu ve tři čtvrtě na devět, tedy asi čtvrt hodiny po zahájení výuky. S sebou měl dvě pistole a nůž.

Na školním dvoře čtyřikrát vystřelil na 19letého studenta, jehož zasáhl do prsou. Podle policie mohlo jít o někoho, s kým si nejvíce spojoval šikanu, jíž byl údajně vystaven.

Na útěku postřelil mladík další dva muže, kteří se jej snažili zadržet. Jejich zranění ale nejsou těžká - jeden byl postřelen do nohy, druhý do paže. Střelec sám pak zaběhl do nedalekého parku, kde se střelil do hlavy. Svým zraněním pozdeji v nemocnici podlehl.

"Je to poprvé, co k něčemu takovému v Řecku došlo, nikdy předtím jsme nic podobného nezažili," prohlásil podle agentury Reuters před novináři Dimitris Souras, specialista na psychiatrii z ministerstva zdravotnictví.

Podle agentury AP sice v minulosti došlo na řeckých školách k několika útokům nožem, nikdy se ale nestřílelo. V zemi nicméně v posledních měsících došlo k nárůstu pouličního násilí, často politicky motivovaného, a terčem střelby se při něm stali civilisté i muži v uniformách.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy