Řecký bulvár: Merkelová provádí "genocidu Řeků"

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 7. 2012 15:50
Řecké noviny podaly na kancléřku žalobu kvůli údajným zločinům proti lidskosti
Angela Merkelová na summitu EU
Angela Merkelová na summitu EU | Foto: Reuters

Berlín - Podle řeckého časopisu Crash se německá kancléřka Angela Merkelová dopouští na Řecích zločinů proti lidskosti. Jeho vydavatel na ni za to podal žalobu u Mezinárodního trestního soudu (ICC), píše německý tisk.

Šanci na úspěch má vydavatel mizivou. Žaloba ale představuje vrchol řecko-německé mediální války, kterou vyvolalo naléhání Berlína na silně zadlužené Řecko, aby výměnou za mezinárodní pomoc prosazovalo striktní úsporná opatření.

Ve svém posledním čísle zobrazil Crash kancléřku na titulní straně v poutech a v oranžové trestanecké uniformě, jakou nosí vězni na americké základně Guantánamo. Na ní má vězeňské číslo 4339.

"Postavte ji před soud kvůli genocidě Řeků," vyzývá titulek.

Král bulváru

Podle Giorgose Trangase, vydavatele měsíčníku a podle německých médií nekorunovaného krále řeckého bulváru, by měli na lavici obžalovaných vedle kancléřky usednout i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, německý ministr financí Wolfgang Schäuble, předseda Evropské komise José Barroso a prezident Evropské unie Herman Van Rompuy.

"Merkelová a její přátelé neuznávají hodnotu lidského života a osobní důstojnost," napsal Trangas. Kancléřka podle něj proměnila Řecko "v moderní koncentrační tábor", v němž jsou Řekové "jako malomocní uvězněni jako noví Židé".

Podle magazínu je proti Řecku páchán "masový zločin, skutečná genocida".

Bild: Jste zkrachovalý národ

To, že by se haagský tribunál Trangasovým podnětem někdy zabýval, považuje německý tisk za vyloučené. Není to však poprvé, kdy si Řekové vylívají zlost na šéfce německé vlády, kterou považují za zosobnění zahraničního diktátu nad jejich zemí.

Řecká média už ji v minulosti zobrazila v nacistické uniformě, s hitlerovským knírkem pod nosem nebo jako cirkusového krotitele s bičem v ruce.

Invektivy na adresu Berlína si nenechává líbit ani německý tisk.

Časopis Focus tak před dvěma roky svůj titulní článek "Podvodník v eurorodině" o řeckém falšování čísel o hospodářské situaci země doprovodil obrázkem řecké bohyně Afrodity se zdviženým prostředníčkem.

Nejčtenější německý deník Bild zase označil Řeky za zkrachovalý národ a radil jim, aby prodali Akropoli, a umořili tak své dluhy.

 

Právě se děje

teď

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy