Řecku hrozí pád z eurozóny. Pokud volby nerozhodne strach

Martin Novák Martin Novák
6. 1. 2015 7:27
Podle představitelů Evropské komise je členství v eurozóně neodvolatelné. Brzy se o tom přesvědčíme.
Demonstrace před řeckým parlamentem, kde poslanci rozhodovali o rozpočtu na rok 2015.
Demonstrace před řeckým parlamentem, kde poslanci rozhodovali o rozpočtu na rok 2015. | Foto: Reuters

AtényŘekové se zjevně bojí opustit eurozónu. Přes všechny strasti, které přinesla šestiletá recese a tvrdá úsporná opatření, si podle nejnovějšího průzkumu přeje dál platit eurem čtyřiasedmdesát procent obyvatel země.

Rozhodnout se může brzy. 25. ledna se konají předčasné parlamentní volby a tentokrát půjde skutečně o to, zda se Řecko v eurozóně udrží. Favoritem voleb je Koalice radikální levice (SYRIZA), která odmítá pokračovat v úsporné politice a chce požádat svět (tedy Evropskou unii, eurozónu a Mezinárodní měnový fond), aby Aténám podstatnou část dluhu jednoduše odpustil a vymazal.

Ale – pozor – SYRIZA chce přesto zůstat v eurozóně. Otázkou je, zda jsou tyto cíle slučitelné.

Obvykle dobře informovaný německý týdeník Der Spiegel napsal, že německá vláda už netrvá na udržení Řecka v eurozóně. Situace je dnes jiná než na přelomu let 2008 a 2009, a pokud by jeden člen odešel, prý by to neznamenalo velký otřes.

Mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Siebert sice tyto informace dementoval a uvedl na tiskové konferenci, že Berlín má stále zájem na řeckém členství. "Mít zájem" ovšem není zcela totéž jako snažit se něco udržet za každou cenu…

Francouzský prezident François Hollande řekl, že záleží na samotných Řecích, zda chtějí být součástí zóny jednotné evropské měny.

"Nemá cenu nyní spekulovat o tom, jestli Řecko bude, nebo nebude členem eurozóny. Řekové mají právo a možnost rozhodnout si sami o svém osudu," řekl Hollande. Což znamená, že ani Francie nebude nikoho přemlouvat a prosit, aby neodcházel (mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová naproti tomu v pondělí uvedla, že členství v eurozóně je neodvolatelné).

SYRIZA Alexise Tsiprase zastává názor, že řadoví Řekové už si vytrpěli dost a éra růstu nezaměstnanosti (nyní pětadvacet procent), krachů firem, škrtů v penzích a výdajích na zdravotnictví i školství či zvyšování daní musí skončit.

Řecko čerpá pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu od roku 2010. Dosud dostalo 240 miliard eur.

SYRIZA nechce plnit tvrdé podmínky dohody. Chce dohodu novou. Autor ekonomického programu SYRIZY Jannis Milios, který o sobě prohlašuje, že je marxista, chce odepsání padesáti procent řeckého dluhu.

Tsipras ale s blížícími se volbami přece jen ustupuje od radikalismu a tvrdí, že chce jednat s věřiteli a zároveň zachovat pro Řecko euro.

Vše ale nakonec může rozhodnout faktor strachu. Už před minulými volbami v červnu 2012 to s koalicí pravicové Nové demokracie a levicového Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) nevypadalo v průzkumech dobře.

Alexis Tsipras na stranickém sjezdu.
Alexis Tsipras na stranickém sjezdu. | Foto: Reuters

Ale obavy mnoha Řeků z toho, že bez dohody s Bruselem může být ještě hůře, zplodily vládu, která prosadila kruté škrty. I tehdy to dlouho vypadalo, že radikální levice vyhraje, ale nestalo se.

A teď? SYRIZA v průzkumech stále vede. Novou demokracii by podle deníku Eleftheros Typos porazila jen o tři procenta (třicet ku sedmadvaceti). Podle ústavu pro výzkum veřejného mínění Palmos Analysis vede dokonce o více než sedm procent.

PASOK, kdysi nejsilnější strana, je ale zřejmě definitivně v koncích. Nedosahuje v průzkumech ani pět procent a jeho výrazná tvář – bývalý premiér Jorgos Papandreu – založil novou stranu Hnutí pro změnu.

I když radikální levice nezvítězí, akceschopná vláda se bude sestavovat velmi obtížně. Podle průzkumů skončí na třetím místě extrémně pravicový Zlatý úsvit a za ním komunisté.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy