V Řecku se podařilo zastavit postup největších požárů. Předpověď ale hlásí silný vítr

ČTK ČTK
16. 8. 2017 13:07
Radovat se z uhašení největších požárů v Řecku by bylo předčasné. Očekávaný vítr může plameny znovu rozdmýchat. Řekové už raději požádali o pomoc další evropské státy, ochotný pomoci je ale jen Kypr. V aténské oblasti je stále nasazeno kolem 400 hasičů a vojáků, kterým pomáhá pět cisternových letadel a šest vrtulníků. Odpoledne má v oblasti vanout vítr o rychlosti v nárazech až 50 kilometrů v hodině.
Foto: Reuters

Atény - Řeckým hasičům se ve středu podařilo zastavit postup tří největších požárů v zemi. V oblasti polevil vítr, situace je ale stále nestabilní a v průběhu dne se očekává, že vítr opět zesílí, což může plameny opět přiživit.

V oblasti metropole Atén jsou už od rozbřesku nasazena cisternová letadla a vrtulníky, aby ohniska požárů omezila na minimum.

"Dnes ráno to vypadá lépe," řekla ve středu mluvčí hasičů agentuře AFP. Kromě Attiky zápolí hasiči s velkými požáry také na západním Peloponésu a na ostrově Zakynthos v Jónském moři.

Od víkendu, kdy pokračovala vedra a začal vát silný vítr, vypukly v Řecku desítky požárů, v drtivé většině ale mnohem menší intenzity a většinou již byly uhašeny.

V aténské oblasti je stále nasazeno kolem 400 hasičů a vojáků, kterým pomáhá pět cisternových letadel a šest vrtulníků. Odpoledne má v oblasti vanout vítr o rychlosti v nárazech až 50 kilometrů v hodině.

Úřady zatím nemají představu o rozsahu dosavadních škod. Oheň zničil stovky hektarů borového lesa a dalších porostů a nejméně pět venkovských rezidencí vzdálených asi 50 kilometrů severovýchodně od centra Atén. Krátce v ohrožení bylo o víkendu i turistické středisko Kalamos.

Pomoc přislíbil jen Kypr

Na Peloponésu oheň způsobil škody mimo jiné na zemědělské úrodě hlavně v oblastech, které byly již zasaženy požárem v roce 2007, kdy zahynulo 77 lidí.

Řečtí hasiči v obavách, že požáry nezvládnou, v úterý požádali o případnou pomoc několik evropských zemí. Hasiče přislíbil ale jen Kypr. Francie a další státy na jihozápadě Evropy odmítly.

Řecko patří k jihoevropským zemím, které se v tomto období potýkají s ohněm často. Velké požáry postihly letos Portugalsko, bojuje s nimi také Itálie i Chorvatsko.

Mohutný požár sužuje Řecko. Hoří 30 kilometrů od centra Atén | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 16 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy