V Řecku se podařilo zastavit postup největších požárů. Předpověď ale hlásí silný vítr

ČTK ČTK
16. 8. 2017 13:07
Radovat se z uhašení největších požárů v Řecku by bylo předčasné. Očekávaný vítr může plameny znovu rozdmýchat. Řekové už raději požádali o pomoc další evropské státy, ochotný pomoci je ale jen Kypr. V aténské oblasti je stále nasazeno kolem 400 hasičů a vojáků, kterým pomáhá pět cisternových letadel a šest vrtulníků. Odpoledne má v oblasti vanout vítr o rychlosti v nárazech až 50 kilometrů v hodině.
Foto: Reuters

Atény - Řeckým hasičům se ve středu podařilo zastavit postup tří největších požárů v zemi. V oblasti polevil vítr, situace je ale stále nestabilní a v průběhu dne se očekává, že vítr opět zesílí, což může plameny opět přiživit.

V oblasti metropole Atén jsou už od rozbřesku nasazena cisternová letadla a vrtulníky, aby ohniska požárů omezila na minimum.

"Dnes ráno to vypadá lépe," řekla ve středu mluvčí hasičů agentuře AFP. Kromě Attiky zápolí hasiči s velkými požáry také na západním Peloponésu a na ostrově Zakynthos v Jónském moři.

Od víkendu, kdy pokračovala vedra a začal vát silný vítr, vypukly v Řecku desítky požárů, v drtivé většině ale mnohem menší intenzity a většinou již byly uhašeny.

V aténské oblasti je stále nasazeno kolem 400 hasičů a vojáků, kterým pomáhá pět cisternových letadel a šest vrtulníků. Odpoledne má v oblasti vanout vítr o rychlosti v nárazech až 50 kilometrů v hodině.

Úřady zatím nemají představu o rozsahu dosavadních škod. Oheň zničil stovky hektarů borového lesa a dalších porostů a nejméně pět venkovských rezidencí vzdálených asi 50 kilometrů severovýchodně od centra Atén. Krátce v ohrožení bylo o víkendu i turistické středisko Kalamos.

Pomoc přislíbil jen Kypr

Na Peloponésu oheň způsobil škody mimo jiné na zemědělské úrodě hlavně v oblastech, které byly již zasaženy požárem v roce 2007, kdy zahynulo 77 lidí.

Řečtí hasiči v obavách, že požáry nezvládnou, v úterý požádali o případnou pomoc několik evropských zemí. Hasiče přislíbil ale jen Kypr. Francie a další státy na jihozápadě Evropy odmítly.

Řecko patří k jihoevropským zemím, které se v tomto období potýkají s ohněm často. Velké požáry postihly letos Portugalsko, bojuje s nimi také Itálie i Chorvatsko.

Mohutný požár sužuje Řecko. Hoří 30 kilometrů od centra Atén | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy