Řecko zatklo Rusa podezřelého z praní špinavých peněz prostřednictvím měny bitcoin

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2017 20:22
Řecká policie zadržela muže ruské národnosti, kterého podezírá z rozsáhlého praní špinavých peněz prostřednictvím měny bitcoin. Muž byl zadržen v úterý ve spolupráci s americkými úřady, které na něj vydaly zatykač. Řecké úřady nyní přezkoumají žádost Spojených států o jeho vydání. Podle Reuters se muž jmenuje Alexander Vinnik. Podle řecké policie je zadržený podezřelý z toho, že od roku 2011 řídí zločineckou organizaci, která provozuje "jednu z největších webových stránek zabývajících se kybernetickým zločinem na světě".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Atény - Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz prostřednictvím kybernetické měny bitcoin. Muž hledaný Spojenými státy čelí obvinění, že převedl do bitcoinů nejméně čtyři miliardy dolarů (89,5 miliardy Kč) z nezákonných podnikatelských aktivit. Informují o tom agentury AP a Reuters.

Muž byl zadržen v úterý ve spolupráci s americkými úřady, které na něj vydaly zatykač. Byl umístěn do vazby do doby, než bude přezkoumána žádost Spojených států o jeho vydání. Policie nezveřejnila totožnost zadrženého, podle zdrojů agentury Reuters se jmenuje Alexander Vinnik.

Další zdroje Reuters uvedly, že Vinnik je klíčovou osobou stojící za platformou BTC-e, která je jednou z nejstarších bitcoinových burz. BTC-e je nyní mimo provoz poté, co v úterý ohlásila "technické problémy".

Podle řecké policie je zadržený podezřelý z toho, že od roku 2011 řídí zločineckou organizaci, která provozuje "jednu z největších webových stránek zabývajících se kybernetickým zločinem na světě". BTC-e byla založena právě v roce 2011.

Podle policejního zdroje agentury AP obviňují Spojené státy zadrženého z toho, že do bitcoinů převáděl peníze pocházející z kybernetického vydírání, obchodu s drogami, krádeží identit a daňových podvodů. Zadržený obvinění popírá. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters uvedlo, že o tomto případu nemá žádné informace.

Muž byl zadržen v malé pobřežní vesnici na severu Řecka. Policie v jeho hotelovém pokoji zajistila řadu elektronických zařízení, včetně mobilních telefonů, dvou laptopů a pěti tabletů.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, často měnu využívají ti, kdo se chtějí vyhnout kontrole svého kapitálu.

Burza BTC-e umožňuje uživatelům anonymně prodávat a nakupovat bitcoiny za tradiční měny, jako je například americký dolar. V anonymitě dosud byli rovněž lidé, kteří stáli za fungováním této burzy, píše agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy