Stovky policistů vyklízí uprchlický tábor Idomeni. Novináři ani dobrovolníci na místo nesmí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 24. 5. 2016 10:37
Řecké úřady v úterý ráno zahájily postupnou evakuaci migrantů z provizorního uprchlického tábora u Idomeni nedaleko řecko-makedonské hranice. V tábořišti je podle řeckých úřadů 8199 lidí, kteří mají být přesunuti do nově postavených, lépe vybavených a zorganizovaných táborů. Zatím nejsou hlášeny žádné násilnosti, novináři ale do tábora nemají přístup.
Řecké úřady odvezly migranty z provizorního uprchlického tábora u Idomeni nedaleko řecko-makedonské hranice. | Video: Reuters

Idomeni - Řecká vláda začala v úterý vyklízet provizorní uprchlický tábor v Idomeni na hranicích s Makedonií.

Ještě ráno v něm stanovalo 8199 lidí, tedy bezkonkurenčně nejvíc v celé zemi. Pro srovnání - na Lesbu je podle řecké vlády momentálně 4087 běženců.

Přesvědčit je, aby se přesunuli na vhodnější místa, se řecké úřady snažily několik měsíců.

"Idomeni nebylo udržitelné. Mohl tam přijít, kdo chtěl," řekla Aktuálně.cz koordinátorka českých dobrovolníků v Řecku Marcela Janáčková.

Na místě je podle dostupných informací 20 oddílů pořádkové policie.

Vstup zakázán

Hladký průběh akce má zajistit asi 400 policistů. Podle zpravodajů z místa brání novinářům a dobrovolníkům v přístupu do tábořiště.

Z velkých organizací se zatím na místo dostali například Lékaři bez hranic (MSF). "MSF a další organizace mají pouze omezený přístup do Idomeni. Máme obavy, že to bude mít dopad na aktivity, jako je distribuce potravin," tweetují.

Reportéři smějí pouze na příjezdovou cestu.

"Nesmíme do tábora. Vidím několik autobusů pořádkové policie," řekl jeden z přítomných fotografů agentuře DPA.

V nových táborech vystavěných narychlo bude podle Janáčkové sice bezpečněji, lidem ale zjevně nenabídnou to, co tábor v Idomeni.

Díky dobrovolníkům a humanitárním organizacím se tam totiž zavedly určité služby, které teď v nových táborech chybí. Dobrovolníci do nich již nemají přístup. Nemohou tedy distribuovat například pitnou vodu nebo jídlo.

To ale většina evakuovaných běženců netuší. "Informovanost uprchlíků je opravdu mizivá," řekla Aktuálně.cz Marcela Janáčková, která je momentálně v Polykastru, asi 25 kilometrů od Idomeni.

"Pomalu a v klidu"

Operace začala ráno v 6:00 SELČ. "Postupuje se pomalu a v klidu," uvedl vládní mluvčí Jorgos Kyritsis. Policie podle něj nepoužije při akci sílu.

Novináři agentury AFP viděli z místa od rána odjíždět autobusy s asi 400 uprchlíky. Běženci jsou podle nich převáženi do přijímacího střediska v Soluni.

Běžence jsou z tábora odváženi v autobusech.
Běžence jsou z tábora odváženi v autobusech. | Foto: Reuters

Provizorní tábořiště u Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropyz Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion.

Mnoho běženců podle ČTK odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje, že se hranice otevře. V Řecku po uzavření takzvané balkánské stezky uvízlo celkem asi 54 tisíc migrantů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy