Stovky policistů vyklízí uprchlický tábor Idomeni. Novináři ani dobrovolníci na místo nesmí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 24. 5. 2016 10:37
Řecké úřady v úterý ráno zahájily postupnou evakuaci migrantů z provizorního uprchlického tábora u Idomeni nedaleko řecko-makedonské hranice. V tábořišti je podle řeckých úřadů 8199 lidí, kteří mají být přesunuti do nově postavených, lépe vybavených a zorganizovaných táborů. Zatím nejsou hlášeny žádné násilnosti, novináři ale do tábora nemají přístup.
Řecké úřady odvezly migranty z provizorního uprchlického tábora u Idomeni nedaleko řecko-makedonské hranice. | Video: Reuters

Idomeni - Řecká vláda začala v úterý vyklízet provizorní uprchlický tábor v Idomeni na hranicích s Makedonií.

Ještě ráno v něm stanovalo 8199 lidí, tedy bezkonkurenčně nejvíc v celé zemi. Pro srovnání - na Lesbu je podle řecké vlády momentálně 4087 běženců.

Přesvědčit je, aby se přesunuli na vhodnější místa, se řecké úřady snažily několik měsíců.

"Idomeni nebylo udržitelné. Mohl tam přijít, kdo chtěl," řekla Aktuálně.cz koordinátorka českých dobrovolníků v Řecku Marcela Janáčková.

Na místě je podle dostupných informací 20 oddílů pořádkové policie.

Vstup zakázán

Hladký průběh akce má zajistit asi 400 policistů. Podle zpravodajů z místa brání novinářům a dobrovolníkům v přístupu do tábořiště.

Z velkých organizací se zatím na místo dostali například Lékaři bez hranic (MSF). "MSF a další organizace mají pouze omezený přístup do Idomeni. Máme obavy, že to bude mít dopad na aktivity, jako je distribuce potravin," tweetují.

Reportéři smějí pouze na příjezdovou cestu.

"Nesmíme do tábora. Vidím několik autobusů pořádkové policie," řekl jeden z přítomných fotografů agentuře DPA.

V nových táborech vystavěných narychlo bude podle Janáčkové sice bezpečněji, lidem ale zjevně nenabídnou to, co tábor v Idomeni.

Díky dobrovolníkům a humanitárním organizacím se tam totiž zavedly určité služby, které teď v nových táborech chybí. Dobrovolníci do nich již nemají přístup. Nemohou tedy distribuovat například pitnou vodu nebo jídlo.

To ale většina evakuovaných běženců netuší. "Informovanost uprchlíků je opravdu mizivá," řekla Aktuálně.cz Marcela Janáčková, která je momentálně v Polykastru, asi 25 kilometrů od Idomeni.

"Pomalu a v klidu"

Operace začala ráno v 6:00 SELČ. "Postupuje se pomalu a v klidu," uvedl vládní mluvčí Jorgos Kyritsis. Policie podle něj nepoužije při akci sílu.

Novináři agentury AFP viděli z místa od rána odjíždět autobusy s asi 400 uprchlíky. Běženci jsou podle nich převáženi do přijímacího střediska v Soluni.

Běžence jsou z tábora odváženi v autobusech.
Běžence jsou z tábora odváženi v autobusech. | Foto: Reuters

Provizorní tábořiště u Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropyz Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion.

Mnoho běženců podle ČTK odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje, že se hranice otevře. V Řecku po uzavření takzvané balkánské stezky uvízlo celkem asi 54 tisíc migrantů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy