Řecko už migranty v Turecku neláká. Po uzavření dohody jich připlouvají desítky denně

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2016 16:58
Plavba z Turecka do Řecka už migranty po uzavření dohody mezi EU a Ankarou o vracení uprchlíků tolik neláká. Na řecké ostrovy jich nyní denně v průměru připlouvají jen desítky. Za posledních 24 hodin dorazilo z Turecka jen 110 běženců, den předtím to byli pouze dva lidé. Dohoda platí od 20. března a znamená, že všichni migranti, kteří dorazí do Řecka po tomto datu, budou vraceni do Turecka v případě, že neuspějí s případnou žádostí o azyl. Ještě v březnu připlouvalo na řecké ostrovy kolem 900 lidí denně, v únoru to bylo kolem 2000 lidí. Podle řecké policie bylo dosud na základě dohody vráceno 441 uprchlíků, dalších 8500 lidí čeká na azyl.
Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos. Ilustrační snímek.
Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Atény/Vídeň - Plavba z Turecka do Řecka jako relativně dostupný způsob, jak se dostat do Evropské unie, už migranty po uzavření dohody mezi EU a Ankarou o vracení uprchlíků tolik neláká. Na řecké ostrovy jich nyní denně v průměru připlouvá jen několik desítek. Za posledních 24 hodin dorazilo z Turecka na ostrovy v Egejském moři jen 110 běženců, den předtím to byli pouze dva lidé, uvedla agentura DPA s odvoláním na údaje řeckých úřadů.

Mezitím tyrolský hejtman Günther Platter vyzval, aby Rakousko zavedlo kontroly v Brennerském průsmyku, přes který se podle něj snaží z Itálie projít stále více běženců.

"Nehodlám se smířit s neúčinným ujišťováním Itálie o údajných kontrolách, zatímco počet nelegálních přechodů (hranice) roste," prohlásil podle APA zemský hejtman Platter, který se s kritikou obrátil na rakouského ministra vnitra Wolfganga Sobotku. Ten mu sdělil, že v úterý bude do pohraničí vysláno dalších 80 policistů.

Platter označil italská prohlašování a ujištění za zastírací manévry, které jdou ale na účet Tyrolska. Pokud bude počet nelegálních pokusů o překročení hranic z Itálie do Rakouska nadále vysoký, musí Vídeň podle hejtmana přistoupit k zavedení kontrol v Brennerském průsmyku. Žádné konkrétní údaje o počtech běženců ale nezmínil.

Itálie zpřísněné kontroly v důležitém dopravním uzlu mezi oběma zeměmi odmítá. Vídeň před týdnem oznámila, že zavedení hraničních kontrol zatím není potřeba. Spekuluje se, že trasa z Itálie přes Rakousko by mohla nahradit uzavřenou cestu přes Řecko a Balkán, po které migranti proudili do bohatých evropských zemí, především do Německa a Švédska.

Ujednání EU s Ankarou platí od 20. března a znamená, že všichni migranti, kteří dorazí do Řecka po tomto datu, budou automaticky vraceni do Turecka v případě, že neuspějí s případnou žádostí o azyl. Ještě v březnu připlouvalo na řecké ostrovy v průměru kolem 900 lidí denně, v dubnu už to bylo osmkrát méně - kolem 120 lidí denně. Pokles pak vynikne ve srovnání s únorem, kdy Řecko registrovalo denně kolem dvou tisícovek nových běženců.

Podle údajů řecké policie bylo dosud na základě dohody s Tureckem vráceno 441 uprchlíků, dalších 8500 lidí ale stále čeká na řeckých ostrovech na vyřízení žádostí o azyl.

 

Právě se děje

Další zprávy