Řecko: Smrt mladíka byla nehoda. Padne i přesto vláda?

Dominik Jandl
10. 12. 2008 13:25
Kulka se skutečně odrazila, potvrdila policejní expertiza
Účastník nedělní demonstrace v Athénách hází kámen na policisty. Ti museli použít vodní děla a slzný plyn
Účastník nedělní demonstrace v Athénách hází kámen na policisty. Ti museli použít vodní děla a slzný plyn | Foto: Reuters

Athény - Pátý den nepokojů a násilností v ulicích řeckých měst přinesl nové závažné okolnosti.

Zatímco před parlamentem se opět odehrávají ostré pouliční boje mezi protestujícím davem a policejními jednotkami, odborníci na balistiku zveřejnili expertizu, která potvrzuje, že patnáctiletý Alexandros Grigoropoulos zemřel opravdu "nešťastnou náhodou".

Výsledky analýzy daly za pravdu policistovi obviněnému z vraždy, který tvrdí, že vystřelil pouze tři varovné výstřely do vzduchu, a že nemířil přímo na skupinu třiceti mladíků, která napadla vůz jeho policejní hlídky kameny.

"Vyšetřování prokázalo, že to byl odraz. Nakonec šlo tedy opravdu o nehodu," řekl policejní právník Alexis Kougias agentuře Reuters. Výsledky balistické analýzy však vlnu násilí v řeckých městech pravděpodobně neukončí.

Dnes totiž zemi kromě protestů ochromila i generální stávka, která je dosud největším vyjádřením nesouhlasu s úřadující konzervativní vládou premiéra Kostase Karamanlise.

Jak informuje agentura Reuters, stávka přerušila letecký a bankovní provoz, uzavřela školy, a omezila dokonce i provoz nemocnic. V centru hlavního města Athén se shromáždili lidé provolávající protivládní hesla.

Stávku svolaly dvě hlavní federace odborových svazů na protest proti hospodářské politice vlády, je však pravděpodobné, že se akce znovu stočí k protestům proti zabití mladíka policistou o minulém víkendu.

 

Pohřeb zastřeleného mladíka

Premiér Karamanlis vyzval odbory, aby vzhledem k násilnostem posledních dní svou demonstraci v centru Athén odvolaly. To odboráři odmítli a chystají se sejít přímo před budovou řeckého parlamentu.

Násilnostem během úterka neubral na síle ani pohřeb mladíka Alexandra Grigoropoulose, jehož smrt se stala rozbuškou současných událostí, které přerůstají v masovou protivládní demonstraci.

Jeho pohřbu se účastnilo asi pět tisíc lidí. "Když začala bílá rakev s jeho tělem sjíždět pod zem, začal dav truchlících aplaudovat," popsala průběh pohřbu agentura Reuters.

Hned za zdmi hřbitova přitom probíhala jedna z mnoha bitev mezi policejními jednotkami a demonstranty.

Během úterního dopoledne se násilnosti rozhořely i před samotným parlamentem, kde se shromáždil několikasethlavý dav tvořený převážně anarchisty.

"Ať shoří parlament!"

Tento pokřik byl před parlamentní budovou slyšet nespočetněkrát. Policie v této bitvě použila stejně jako na jiných místech slzný plyn, kterému se protestující bránili šátky.

Demonstranti v řecké metropoli házeli na policisty kameny. Ti jim útok oplatili slzným plynem.
Demonstranti v řecké metropoli házeli na policisty kameny. Ti jim útok oplatili slzným plynem. | Foto: Reuters

Premiér Karamanlis již dříve vyzval k politické jednotě mezi vládou a opozicí v zájmu uklidnění situace. Zároveň přitom vzkázal, že se nepokoje zvrhly v politickou agitaci odpůrců jeho vlády, kteří se ji snaží sesadit.

Lídr opoziční sociální demokracie (Pasok) George Papandreu nicméně po schůzce oznámil, že lidé po tři dny trvajících nepokojích ztratili důvěru ve vládu, a proto by mělo dojít k vypsání předčasných voleb.

"Země nemá vládu, která by ji byla schopna ochránit," řekl Papandreu. "Obyvatelé čelí vícenásobné krizi - krizi sociální i hodnotové. Lidé ztratili důvěru ve vládu," dodal.

Mezitím se řecká policie v úterý dopoledne připravovala na další očekávané tvrdé střety s demonstranty.

Pohřeb Grigoropoulose totiž následoval po poledním pochodu svolaném studenty. Ten měl být zároveň demonstrací proti korupčním skandálům a zvyšování rozdílů mezi chudými a bohatými.

"Nikdo nemá právo zneužívat takového tragického incidentu k omlouvání násilí. V tomto kritickém čase se musí sjednotit politický svět, aby našel ty, kteří jsou za násilí zodpovědní," řekl premiér Karamanlis.

Ve středu Řecko očekává již dříve ohlášená generální stávka proti sociální a ekonomické politice vlády.

"Jednota v různorodosti" i při protestech

Grigoropoulose zastřelil policista v řecké metropoli v noci ze soboty na neděli poté, co na jeho hlídku mladík spolu s několika vrstevníky zaútočil kameny.

Již v pondělí se protesty rozšířily z "kolébky demokracie", jak se Athénám říká, do dalších evropských metropolí. S nadsázkou se tak dá říci, že v tomto ohledu jednoznačně platí motto Evropské unie "jednota v různorodosti".

Podle informací agentury Reuters se protestů v zemích Evropské unie zúčastnilo již více než 11 milionů lidí.

V Berlíně a Londýně v pondělí anarchisté obsadili řecké diplomatické mise, z jejichž oken vyvěsili transparenty, na kterých obviňovali ze smrti Grigoropoulose řecký stát.

K hlavním městům Velké Británie a Německa pak v úterý přibyla i Paříž. Tam krátce po poledni obsadilo část řeckého konzulátu asi 60 demonstrantů.

Akce proběhla stejně jako den předtím v Berlíně v poklidu, po třinácté hodině protestující opět budovu opustili.

Do kritiky vlády, jež disponuje v parlamentu většinou jednoho hlasu, se zapojila i řecká média. "Pochodně hoří a vláda se na to jen dívá," zněl titulek úterního vydání deníku Kathimerini.

Složení davů protestujících v samotném Řecku je přitom složitější, než se na první pohled zdá. Stále více z účastníků demonstrací se totiž nedá zařadit mezi anarchisty ani mezi studenty.

Například třiapadesátiletý podnikatel Thodoros Adamopoulos, který se přidal k protestům v Athénách. Před budovou parlamentu jej vyzpovídala agentura Reuters, když oděn do svého drahého obleku utíkal spolu s ostatními před slzným plynem.

"Musí odejít," křičel směrem k parlamentu. "Jsem tu, protože cítím, že se něco děje, že se mění něco ve společnosti," řekl.

"Pohár se plnil, až přetekl"

Ze zabití patnáctiletého mladíka je obviněn policista, který je už od sobotního večera ve vazbě.

Anarchisté na balkoně řeckého generálního konzulátu v Berlíně
Anarchisté na balkoně řeckého generálního konzulátu v Berlíně | Foto: Reuters

Podle oficiálního policejního vyjádření strážník vystřelil pro výstrahu třikrát do vzduchu poté, co na auto jeho hlídky zaútočila skupina asi tří desítek mladistvých kameny.

Svědci události nicméně tvrdí, že policista mířil přímo mezi mladíky. Jak píše agentura Reuters, k podobným incidentům v Řecku dochází již delší dobu.

Jejich příčinou je špatná ekonomická situace, v níž se mnoho mladých lidí nachází, bez naděje na zlepšení.

Mnoho mladých lidí proto inklinuje k anarchismu. Jen v noci z pondělí na úterý anarchisté v Athénách zničili 130 obchodů a tím i vyhlídky jejich majitelů, že vánoční tržby vykompenzují nízké příjmy z posledních měsíců.

Policie ve městě zatím zadržela asi dvě stovky lidí. Kromě samotných demonstrantů mezi nimi jsou i lidé, kteří nastalou situaci zneužili k rabování.

"Je mi třiasedmdesát, ale nic takového jsem nikdy neviděl," popsal situaci Thomas Siozos, jehož obchod výtržníci rovněž zdemolovali.

"Smrt toho mladíka byla jen záminkou - pohár se prostě plnil, až přetekl. Tato vláda se nemůže starat jen o bohaté," shrnul Siozos situaci v Řecku.

On i další lidé nynější protesty srovnávají s těmi v roce 1973, které přispěly ke svržení tamní vojenské junty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Vláda chce zdanit mimořádný zisk výrobců energie 40 až 60 procenty, uvedl Kupka

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to v neděli řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cesta, kterou vláda jde, je podle místopředsedy Sněmovny a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) velmi nešťastná.

Vláda podle Kupky dělá konkrétní opatření, aby lidem s cenami energií pomohla. Stanovení cenového stropu je jedním z nich. Pro domácnosti, kterým stanovení maximálních cen nebude stačit, je podle Kupky připraven například příspěvek na bydlení.

Podle Havlíčka jsou připravená opatření špatná. Nahrávají firmám, které vyrábějí a zároveň prodávají elektřinu. Vláda podle něj měla stanovit maximální výrobní ceny energií, a omezit tak cenu přímo u výrobců, nikoliv až při jejím prodeji přes obchodníky. Vláda nyní podle Havlíčka nemůže vědět, kolik ji bude opatření stát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že zastropování cen energií by mělo stát nejvýše 130 miliard korun.

Členské země EU se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy