Řecko se zbavilo krize za těžkých obětí, tvrdí premiér

ČTK ČTK
8. 1. 2014 22:15
Řecký premiér Antonis Samaras uvedl, že už země stojí na vlastních nohách
Antonis Samaras.
Antonis Samaras. | Foto: Reuters

Atény - Řecko se zbavuje krize s těžkými oběťmi, ale už stojí na vlastních nohách. U příležitosti středečního slavnostního převzetí předsednictví Evropské unie to v Aténách prohlásil řecký premiér Antonis Samaras.

Ceremonie se zúčastnil i šéf Evropské komise José Manuel Barroso, podle kterého jsou Řekové na předsednický úkol "dobře připraveni a projevují opravdové odhodlání proměnit jej v úspěch".

Podle Samarase se evropská integrace dostává do rozhodující fáze. Prioritou řeckého předsednictví podle něj bude růst hospodářství a zaměstnanosti, prohloubení integrace Evropské měnové unie a imigrační politika.

Barroso označil Řecko za "velmi zkušeného pilota Evropské unie". Připomněl, že Atény se ujímají předsednictví od vstupu do EU v roce 1981 již popáté.

Šéf komise podle serveru řeckého listu Kathimerini podotkl, že vývoj ekonomiky EU se loni začal obracet k lepšímu.

"To, že tu jsme, dokazuje, že předpovědi o grexitu (odchod Řecka z eurozóny kvůli jeho hrozícímu bankrotu) se ukázaly jako chybné. Existenční krize Evropy je za námi," řekl.

Barroso: Řecko zaznamenalo velký pokrok

Barroso poznamenal, že za posledních 18 měsíců zaznamenalo Řecko ohromný pokrok a že ze země nejhůře využívající unijních finančních programů se stalo jednou z nejlepších.

Šéf komise vyslovil pouze politování, že první příznaky zlepšování situace v Řecku zatím nijak nepociťují na svých životních podmínkách řečtí občané.

Řecko od roku 2010 zachraňují před bankrotem úvěry od EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Celkem už získalo 240 miliard eur, výměnou však muselo slíbit bolestivé výdajové škrty, zvyšování daní a také reformy.

Řekové tvrdí, že po šesti letech recese už si žádné další škrty nemohou dovolit. Druhý program pomoci má skončit koncem letošního roku.

Řecký ministr financí Jannis Sturnaras ve středu podle agentury AFP řekl, že Atény by se rády obešly bez pokračující pomoci, tedy v pořadí již třetího záchranného programu.

Od poloviny roku bude země čelit výpadku ve financování, jehož výše se odhaduje na "přibližně 11 miliard eur", poznamenal ministr.

Možná řešení by se podle něj měla zkoumat po zátěžových testech bank v eurozóně, které mají skončit na podzim. Předtím by se Atény chtěly zabývat možnostmi snížení svého dluhu.

Země přitom doufá v nové snížení úrokových sazeb a v prodloužení splatnosti svých dluhopisů.

Dveře k další pomoci věřitelů by měl Řecku otevřít dostatečně velký primární rozpočtový přebytek, který nezahrnuje úroky z dluhu. Země takového přebytku za uplynulý rok podle všeho dosáhne.

Příznivci levice byli rozehnáni slzným plynem

Centrum Atén ve středu uzavřely početné policejní síly, které měly za cíl zabránit případným protestům odpůrců úspor a spolupráce s EU.

Policie se střetla se 400 příznivci levice, které rozehnala slzným plynem. Podle agentury AP se potyčky obešly bez zranění či zatýkání.

Ceremonie se zúčastnilo mnoho politických představitelů EU v čele s evropským prezidentem Hermanem van Rompuyem.

Nepřišli ale někteří představitelé řecké opozice, včetně šéfa levicové formace SYRIZA Alexise Tsiprase. Hnutí, které by podle průzkumů veřejného mínění mohlo zvítězit v příštích parlamentních volbách, obvinili Samarasovi konzervativci z vazeb na terorismus, což vyvolalo na řecké politické scéně rozhořčené komentáře na obou stranách barikády.

 

Právě se děje

Další zprávy