Řecko prý má do pondělí čas požádat o prodloužení pomoci

ČTK ČTK
12. 2. 2015 0:00
Řečtí představitelé si údajně museli v Bruselu vyslechnout ostré výhrady od některých evropských ministrů, zejména ze Španělska a Portugalska, které podobné ekonomické programy také plnily.
Řecký ministr financí Varufakis.
Řecký ministr financí Varufakis. | Foto: Reuters

Brusel - Eurozóna ve středu dala Řecku čas do pondělí, aby požádalo o prodloužení stávajícího mezinárodního programu úvěrové pomoci, který Atény doposud tvrdě odmítaly. Takové je podle řeckého deníku Kathimerini základní sdělení, kterého se od euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, dostalo řeckým zástupcům v Bruselu.

List na svém serveru uvádí, že si řečtí představitelé museli vyslechnout ostré výhrady od některých evropských ministrů, a to zejména ze Španělska a Portugalska, které podobné ekonomické programy za tvrdých obětí také plnily.

Řecká strana dala naproti tomu jasně najevo, že zájmem země je udržet euro. Hodlá proto usilovat o konsolidaci daňové správy a o dosahování primárního rozpočtového přebytku před započítáním splácení dluhů. Atény se také přihlásily k potřebě dalšího provádění strukturálních změn.

Podle Kathimerini zařadily Atény jednoznačně "zpátečku" v otázce splácení dluhů, u nichž uznaly, že se snižovat nebudou. Doposud přitom představitelé nové řecké vlády levicového premiéra Alexise Tsiprase a ministra financí Janise Varufakise prohlašovali, že nynější úroveň dluhů je neúnosná a že chtějí snížit dluhovou zátěž země.

Ministři financí zemí platících eurem také řeckou stranu upozornili na to, že jediná perspektiva spolupráce je možná jen přes rozšíření stávajícího programu. Tímto směrem se mají vést také oboustranné rozhovory do dalšího zasedání euroskupiny v pondělí, kde už má padnout "konečné rozhodnutí".

Tsipras při představení programového prohlášení vlády přitom zdůraznil, že jeho země odmítá prodloužení záchranného programu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy