Tsipras doma narazí na odpor zklamaných a podvedených

Martin Novák Martin Novák
13. 7. 2015 13:12
Vláda v současné podobě sotva může pokračovat. Variantami jsou velká koalice, kabinet technokratů nebo nové volby.
Řekové řekli v referendu minulou neděli Ne, nyní řekla Tsiprasova vláda na ještě tvrdší podmínky Ano.
Řekové řekli v referendu minulou neděli Ne, nyní řekla Tsiprasova vláda na ještě tvrdší podmínky Ano. | Foto: Reuters

Atény – Vláda Alexise Tsiprase dnešní dohodu s eurozónou pravděpodobně nepřežije. Alespoň ne ve své současné podobě.

Tvrdý úsporný program má řecký parlament schvalovat ve středu a vládnoucí Syriza nebude hlasovat jednotně. Rozkol se ukázal už v sobotu ráno, kdy pro návrhy řecké vlády jako základu pro jednání s věřiteli o získání nové finanční pomoci nezvedlo ruku patnáct poslanců Tsiprasovy strany.

Řecký parlament

Řečtí poslanci opouštějí po hlasování parlament.

Celkový počet křesel: 300

VLÁDA

Syriza: 149

Nezávislí Řekové: 13

PROEVROPSKÁ OPOZICE

Nová demokracie: 76

Potami: 17

PASOK: 13

DALŠÍ OPOZICE

Zlatý úsvit: 17

Komunistická strana: 15

Radikálně levicová část strany tvrdé podmínky odmítá a trvá na původních požadavcích Syrizy. Už žádné škrty a úspory plus odepsání části dluhu.

Parlament musí schválit požadavky, které zahrnují například reformu důchodů. Jde o tvrdší reformy, než jaké 5. července odmítlo v referendu 61 procent řeckých voličů.

"Zabránili jsme plánům na finanční zadušení a na zhroucení bankovního systému," prohlásil po summitu v Bruselu řecký premiér. Zklamaným spolustraníkům a voličům ale bude dohodu těžko prodávat.

V parlamentu má současná koalice Syrizy a strany Nezávislí Řekové 162 poslanců z celkových tří stovek. V tuto chvíli už ale tato většina neexistuje. I Nezávislí Řekové – euroskeptická strana ministra obrany Panose Kammenose – naznačují, že podmínky věřitelů jsou pro ně nepřijatelné.

Aktuálně má Tsiprasův kabinet podporu jen 145 poslanců vládních stran, a změnil se tak ve vládu menšinovou.

Rýsují se tedy tři možnosti:

První je vláda široké koalice části Syrizy s proevropskými stranami. Především s opoziční a konzervativní Novou demokracií. Přepokládala by ale dohodu Tsiprase s Novou demokracií.

Ačkoliv obě strany jsou zásadními rivaly, na základních bodech, jako je setrvání Řecka v eurozóně, se dokážou shodnout.

Druhou variantou je kabinet technokratů, který by prosazoval nepopulární opatření a nebyl by přímo spojen se žádnou stranou. K tomuto řešení země už několikrát přistoupila, naposledy v roce 2012.

Podle řeckých médií by v čele takové vlády mohl stát dosavadní guvernér Řecké národní banky Janis Sturnaras.

Třetí možností jsou předčasné volby na podzim. Opakoval by se tak rok 2012, kdy šli Řekové k volbám také dvakrát kvůli patovému výsledku prvního hlasování.

Konání předčasných voleb označil za pravděpodobné například ministr práce Panos Skurletis.

Syriza by se v takovém případě zřejmě rozpadla na dvě skupiny. V té, která odmítá dohodu a kritizuje Tsiprase za ústup od volebního programu, jsou Panagiotis Lafazanis nebo mluvčí parlamentu Zoe Konstantopoulová.

Tvrdě proti pokračování úsporných opatření je i ministr zdravotnictví Panagiotis Kouromplis. Zatím se nevyjadřuje bývalý ministr financí Janis Varufakis.

Syriza je seskupením řady levicových formací, hnutí a proudů, formovala se postupně v letech 2004 až 2012. Současným rozštěpením tak začíná trend obráceným směrem.

Část strany, která odmítá ustupovat eurozóně a Mezinárodnímu měnovému fondu, založila Levicovou platformu.

Velmi tvrdý odpor budou klást novým požadavkům eurozóny odbory, dosud mající velmi dobré vztahy se Syrizou. Mnoho aktivních odborářů Syrizu volilo a právě vůdci odborů byli mezi těmi, kteří v neděli 5. července nadšeně vítali vítězství Ne v referendu.

Na sociálních sítích už se objevují informace, že stávku proti novým opatřením, dohodnutým od soboty do pondělí v Bruselu, plánují řečtí lékárníci.

Silnou autoritou, která se staví proti dosavadní politice úspor a škrtů kvůli splácení dluhu, je slavný zpěvák Mikis Theodorakis, autor  hudby k filmu Řek Zorba. Devadesátiletý umělec s velkým vlivem nedávno vyzval veřejně Tsiprase, aby "řekl Ne" německému ministru financí Wolfgangu Schäublemu. Právě Schäuble se stal v Řecku symbolem tvrdého postoje věřitelů.

Reformy naopak mohou v parlamentu podpořit Panhelénské socialistické hnutí (PASOK) a ještě malá liberální strana To Potami, ta ale nechce být součástí vlády.

Naopak Tsipras či jeho nástupce nemůže v žádném případě počítat s radikály ani nalevo, ani napravo. Komunistickou stranou Řecka a neonacistickým Zlatým úsvitem.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy