Tsipras doma narazí na odpor zklamaných a podvedených

Martin Novák Martin Novák
13. 7. 2015 13:12
Vláda v současné podobě sotva může pokračovat. Variantami jsou velká koalice, kabinet technokratů nebo nové volby.
Řekové řekli v referendu minulou neděli Ne, nyní řekla Tsiprasova vláda na ještě tvrdší podmínky Ano.
Řekové řekli v referendu minulou neděli Ne, nyní řekla Tsiprasova vláda na ještě tvrdší podmínky Ano. | Foto: Reuters

Atény – Vláda Alexise Tsiprase dnešní dohodu s eurozónou pravděpodobně nepřežije. Alespoň ne ve své současné podobě.

Tvrdý úsporný program má řecký parlament schvalovat ve středu a vládnoucí Syriza nebude hlasovat jednotně. Rozkol se ukázal už v sobotu ráno, kdy pro návrhy řecké vlády jako základu pro jednání s věřiteli o získání nové finanční pomoci nezvedlo ruku patnáct poslanců Tsiprasovy strany.

Řecký parlament

Řečtí poslanci opouštějí po hlasování parlament.

Celkový počet křesel: 300

VLÁDA

Syriza: 149

Nezávislí Řekové: 13

PROEVROPSKÁ OPOZICE

Nová demokracie: 76

Potami: 17

PASOK: 13

DALŠÍ OPOZICE

Zlatý úsvit: 17

Komunistická strana: 15

Radikálně levicová část strany tvrdé podmínky odmítá a trvá na původních požadavcích Syrizy. Už žádné škrty a úspory plus odepsání části dluhu.

Parlament musí schválit požadavky, které zahrnují například reformu důchodů. Jde o tvrdší reformy, než jaké 5. července odmítlo v referendu 61 procent řeckých voličů.

"Zabránili jsme plánům na finanční zadušení a na zhroucení bankovního systému," prohlásil po summitu v Bruselu řecký premiér. Zklamaným spolustraníkům a voličům ale bude dohodu těžko prodávat.

V parlamentu má současná koalice Syrizy a strany Nezávislí Řekové 162 poslanců z celkových tří stovek. V tuto chvíli už ale tato většina neexistuje. I Nezávislí Řekové – euroskeptická strana ministra obrany Panose Kammenose – naznačují, že podmínky věřitelů jsou pro ně nepřijatelné.

Aktuálně má Tsiprasův kabinet podporu jen 145 poslanců vládních stran, a změnil se tak ve vládu menšinovou.

Rýsují se tedy tři možnosti:

První je vláda široké koalice části Syrizy s proevropskými stranami. Především s opoziční a konzervativní Novou demokracií. Přepokládala by ale dohodu Tsiprase s Novou demokracií.

Ačkoliv obě strany jsou zásadními rivaly, na základních bodech, jako je setrvání Řecka v eurozóně, se dokážou shodnout.

Druhou variantou je kabinet technokratů, který by prosazoval nepopulární opatření a nebyl by přímo spojen se žádnou stranou. K tomuto řešení země už několikrát přistoupila, naposledy v roce 2012.

Podle řeckých médií by v čele takové vlády mohl stát dosavadní guvernér Řecké národní banky Janis Sturnaras.

Třetí možností jsou předčasné volby na podzim. Opakoval by se tak rok 2012, kdy šli Řekové k volbám také dvakrát kvůli patovému výsledku prvního hlasování.

Konání předčasných voleb označil za pravděpodobné například ministr práce Panos Skurletis.

Syriza by se v takovém případě zřejmě rozpadla na dvě skupiny. V té, která odmítá dohodu a kritizuje Tsiprase za ústup od volebního programu, jsou Panagiotis Lafazanis nebo mluvčí parlamentu Zoe Konstantopoulová.

Tvrdě proti pokračování úsporných opatření je i ministr zdravotnictví Panagiotis Kouromplis. Zatím se nevyjadřuje bývalý ministr financí Janis Varufakis.

Syriza je seskupením řady levicových formací, hnutí a proudů, formovala se postupně v letech 2004 až 2012. Současným rozštěpením tak začíná trend obráceným směrem.

Část strany, která odmítá ustupovat eurozóně a Mezinárodnímu měnovému fondu, založila Levicovou platformu.

Velmi tvrdý odpor budou klást novým požadavkům eurozóny odbory, dosud mající velmi dobré vztahy se Syrizou. Mnoho aktivních odborářů Syrizu volilo a právě vůdci odborů byli mezi těmi, kteří v neděli 5. července nadšeně vítali vítězství Ne v referendu.

Na sociálních sítích už se objevují informace, že stávku proti novým opatřením, dohodnutým od soboty do pondělí v Bruselu, plánují řečtí lékárníci.

Silnou autoritou, která se staví proti dosavadní politice úspor a škrtů kvůli splácení dluhu, je slavný zpěvák Mikis Theodorakis, autor  hudby k filmu Řek Zorba. Devadesátiletý umělec s velkým vlivem nedávno vyzval veřejně Tsiprase, aby "řekl Ne" německému ministru financí Wolfgangu Schäublemu. Právě Schäuble se stal v Řecku symbolem tvrdého postoje věřitelů.

Reformy naopak mohou v parlamentu podpořit Panhelénské socialistické hnutí (PASOK) a ještě malá liberální strana To Potami, ta ale nechce být součástí vlády.

Naopak Tsipras či jeho nástupce nemůže v žádném případě počítat s radikály ani nalevo, ani napravo. Komunistickou stranou Řecka a neonacistickým Zlatým úsvitem.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy