Řecko má rozpočet, důchody klesnou o čtvrtinu

Radim Klekner Radim Klekner
12. 11. 2012 12:22
Atény příští rok uspoří téměř 10 miliard eur, rozpočet bude ale stále deficitní
Foto: Reuters

Atény - Nečekaně jasnou většinou schválil řecký parlament v neděli večer úsporný rozpočet země na příští rok. Předpokládá škrty ve výši devíti a půl miliardy eur, státní finance přesto počítají se schodkem ve výši 5,2 procenta hrubého domácího produktu.

Pro rozpočet hlasovalo 167 poslanců, 128 bylo proti, čtyři se hlasování zdrželi. Je to podstatně více nežli těsná většina, kterou vláda měla při čtvrteční parlamentní debatě o balíčku úspor ve výši 13,5 miliardy.

Nedělní hlasování provázely také mnohem menší protesty než ty čtvrteční. Zatímco v neděli se v centru Atén sešlo přibližně 13 tisíc stoupenců opozice, ve čtvrtek jich bylo ještě 75 tisíc.

Masové demonstrace, které provázely předchozí úsporná opatření, se tak nekonaly. Řekové začínají být unaveni a pomalu rezignují, značná část těch radikálnějších a také mladších kvůli nezaměstnanosti, postihující čtvrtinu práceschopné populace, emigrovala do zahraničí.

Bitva v Aténách:

Řecký dluh dál hrozivě narůstá, vládní škrty jen prohlubují krizi a její hlavní příčinu, masivní daňové úniky, kabinet neřeší. Konzervativní premiér Antonis Samaras přesto vidí budoucnost své země růžově.

"Oběti (na straně populace), které nový rozpočet zahrnuje, jsou již těmi posledními," citovala předsedu vlády agentura Reuters. "Jen co se dostaneme z deficitního hospodaření, začneme napravovat všechny nespravedlnosti. Reformy, které jsme schválili, budou permanentní a podpoří ekonomiku."

Jak tvrdí vůdce radikální levice Tsipras, Německo chce mít z Řecka
Jak tvrdí vůdce radikální levice Tsipras, Německo chce mít z Řecka | Foto: Reuters

Recese bude pokračovat

Samarasovi ovšem většina "prostých" Řeků nevěří. Jejich příjmy klesly ve srovnání s rokem 2008 o třetinu. Bohatí právníci, lékaři či rejdaři naopak převádějí do bank v zahraničí obrovské nezdaněné částky.

"Všechna tato opatření nás vrhají padesát let zpět," tvrdí pětasedmdesátiletý Thymios Marvitsas, který v neděli demonstroval před parlamentem na centrálním náměstí Syntagma. "Naše důchody a mzdy budou znovu sníženy. Můj život je čím dál těžší a těžší."

Samarasova vláda se nyní rozhodla důchody snížit až o patnáct procent, na mzdách státních zaměstnanců, kterých je přibližně jeden milion, ušetří 1,2 miliardy eur. Průměrná mzda ve veřejném sektoru nyní činí 1200 eur.

Daňové úniky jsou každoročně odhadovány na nejméně 40 miliard eur, příjmová stránka rozpočtu na příští rok přitom činí 85,4 miliardy. Je to totéž, jako by čeští daňoví poplatníci zatajili příjmy, z nichž by měli do státní kasy zaplatit 600 miliard korun.

Řecko je již pátým rokem v recesi a nevymaní se z ní ani v příštích letech. Zatímco letos činil hospodářský pokles téměř sedm procent HDP, v příštím roce to má být stále 4,4 procenta.

Řecké HDP se snížilo z přibližně 220 miliard eur v roce 2008 na letošních 183 miliard. Podle ekonomů, na něž se obrátil deník Ekathimerini, budou příjmy do státní pokladny vzhledem k pokračujícímu hospodářskému propadu, snižující se spotřebě a odlivu peněz do zahraničí o 46 miliard eur nižší, než vláda předpokládá.

Zástupci "trojky" (Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu), kteří nyní posuzují stav řeckých reforem, sice úsilí Samarasovy vlády chválí, ministři financí EU na své pondělní schůzce v Bruselu podle všeho přesto nedají zelenou uvolnění 31,5 miliardy eur z úvěru schváleného v březnu letošního roku, které ministerstvo financí v Aténách bezpodmínečně potřebuje, aby zabránilo státnímu bankrotu. 

 

Právě se děje

před 32 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy