Řecko kritizuje snahu o obnovu dublinských migračních pravidel. Obsahují chyby minulosti, zdůvodňuje

ČTK ČTK
28. 12. 2016 20:03
Řecký ministr pro migraci Jannis Muzalas vystoupil proti dublinským migračním pravidlům. Ta by pro Řecko znamenala, že od března příštího roku by ostatní země EU mohly začít migranty vracet zpět na jejich území. Ministr také řekl, že je zapotřebí na ostrovech ve východní části Egejského moře, zahlcených několika tisíci uprchlíků, vybudovat nové, menší tábory pro asi 200 lidí, na nichž by se urychleně vyřizovaly jejich žádosti o azyl.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Atény – Řecký ministr pro migraci Jannis Muzalas kritizoval záměr Evropské komise postupně obnovit dublinská migrační pravidla pro Řecko. To by znamenalo, že od poloviny března příštího roku by ostatní země Evropské unie mohly postupně a za určitých podmínek začít vracet do Řecka migranty, kteří se právě tam poprvé dostali na území EU a pak se přesunuli do jiného státu osmadvacítky.

"Jsme proti Dublinu, který obsahuje chyby minulosti a mechanismus neschopný reagovat na historický příliv uprchlíků," řekl podle agentury AFP ministr. Systém podle něj ponechává neúměrnou zátěž na ty členské země, do nichž migranti vstoupí jako první.

"Pokusíme se vytvořit jednotnou frontu v EU s jinými zeměmi 'prvního příchodu', jako je Itálie, Bulharsko a Malta, abychom opravili nespravedlivé body 'nového' Dublinu," podotkl Muzalas, který se chce kvůli této otázce v polovině ledna sejít se svým italským kolegou.

Muzalas také řekl, že je zapotřebí na ostrovech ve východní části Egejského moře, zahlcených několika tisíci uprchlíků, vybudovat nové, menší tábory pro asi 200 lidí, na nichž by se urychleně vyřizovaly jejich žádosti o azyl. Dodal, že se již podařilo zabezpečit před zimou všechny přítomné, kteří bydlí ve stanech nebo obytných kontejnerech.

V Řecku je přes 60 tisíc uprchlíků, kteří do země dorazili v posledním roce a půl, z toho asi 15 400 na ostrovech.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy