Řecko kritizuje snahu o obnovu dublinských migračních pravidel. Obsahují chyby minulosti, zdůvodňuje

ČTK ČTK
28. 12. 2016 20:03
Řecký ministr pro migraci Jannis Muzalas vystoupil proti dublinským migračním pravidlům. Ta by pro Řecko znamenala, že od března příštího roku by ostatní země EU mohly začít migranty vracet zpět na jejich území. Ministr také řekl, že je zapotřebí na ostrovech ve východní části Egejského moře, zahlcených několika tisíci uprchlíků, vybudovat nové, menší tábory pro asi 200 lidí, na nichž by se urychleně vyřizovaly jejich žádosti o azyl.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Atény – Řecký ministr pro migraci Jannis Muzalas kritizoval záměr Evropské komise postupně obnovit dublinská migrační pravidla pro Řecko. To by znamenalo, že od poloviny března příštího roku by ostatní země Evropské unie mohly postupně a za určitých podmínek začít vracet do Řecka migranty, kteří se právě tam poprvé dostali na území EU a pak se přesunuli do jiného státu osmadvacítky.

"Jsme proti Dublinu, který obsahuje chyby minulosti a mechanismus neschopný reagovat na historický příliv uprchlíků," řekl podle agentury AFP ministr. Systém podle něj ponechává neúměrnou zátěž na ty členské země, do nichž migranti vstoupí jako první.

"Pokusíme se vytvořit jednotnou frontu v EU s jinými zeměmi 'prvního příchodu', jako je Itálie, Bulharsko a Malta, abychom opravili nespravedlivé body 'nového' Dublinu," podotkl Muzalas, který se chce kvůli této otázce v polovině ledna sejít se svým italským kolegou.

Muzalas také řekl, že je zapotřebí na ostrovech ve východní části Egejského moře, zahlcených několika tisíci uprchlíků, vybudovat nové, menší tábory pro asi 200 lidí, na nichž by se urychleně vyřizovaly jejich žádosti o azyl. Dodal, že se již podařilo zabezpečit před zimou všechny přítomné, kteří bydlí ve stanech nebo obytných kontejnerech.

V Řecku je přes 60 tisíc uprchlíků, kteří do země dorazili v posledním roce a půl, z toho asi 15 400 na ostrovech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy