Řecko chystá evakuaci uprchlického tábora Idomeni. Na místo míří děvět policejních oddílů

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2016 13:38
Řecko chce v následujících dvou dnech evakuovat uprchlický tábor Idomeni na hranici s Makedonií, ve kterém žije skoro 9000 lidí. Z Atén byly podle řecké televize Mega vyslány policejní posily, aby pomohly vyklizení tábora zajistit. Podle televize je v něm 8500 osob. Policisté prý byli vysláni, aby "předešli negativní reakci menšiny uprchlíků," kteří jsou v táboře. Provizorní tábořiště v Idomeni vzniklo, když Makedonie uzavřela hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion.
Foto: Reuters

Atény - Řecko chce v úterý nebo ve středu evakuovat uprchlický tábor Idomeni na hranici s Makedonií. Uvedl to vládní mluvčí Jorgos Kyritsis, kterého citovala agentura AP.

V provizorním tábořišti je podle řeckých vládních činitelů a policie odhadem 8400 lidí, kteří budou přesunuti do nově postavených, lépe vybavených a zorganizovaných táborů.

Kyritsis uvedl, že v nových táborech je nyní k dispozici 6000 míst a další budou brzy připravena. Zdůraznil, že nebude použita síla.

Řecká televize Mega nicméně v pondělí s odvoláním na policejní zdroje oznámila, že z Atén byly vyslány policejní posily, aby pomohly vyklizení tábora zajistit. Podle televize je v něm 8500 osob.

Zpravodajský server Kathimerini oznámil, že rozkaz k odjezdu z Atén do Kilkisu na hranici dostalo devět oddílů pořádkové policie. Mají se připravit zúčastnit se evakuace, pokud to bude nutné. Podle serveru bude příkaz k operaci vydán ve středu.

Provizorní tábořiště v Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion. Mnoho běženců odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje na to, že se hranice otevře. V celém Řecku je v současnosti přes 50 000 běženců.

Migranti v Idomeni již dva měsíce blokují železniční spojení Řecka s Makedonií, čímž podle odhadu médií způsobili řeckým podnikatelům škody za šest milionů eur (asi 162 milionů Kč). Minulý týden se při střetu s policií několik uprchlíků zranilo, když se asi 300 osob pokusilo železničním vagonem prorazit hraniční plot a policie proti nim použila slzný plyn.

Uprchlíci v Idomeni potřebují psychologickou pomoc, podle policie se tam ale jen kempuje, říká koordinátor Jan Zeman. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy