Řecko chystá evakuaci uprchlického tábora Idomeni. Na místo míří děvět policejních oddílů

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2016 13:38
Řecko chce v následujících dvou dnech evakuovat uprchlický tábor Idomeni na hranici s Makedonií, ve kterém žije skoro 9000 lidí. Z Atén byly podle řecké televize Mega vyslány policejní posily, aby pomohly vyklizení tábora zajistit. Podle televize je v něm 8500 osob. Policisté prý byli vysláni, aby "předešli negativní reakci menšiny uprchlíků," kteří jsou v táboře. Provizorní tábořiště v Idomeni vzniklo, když Makedonie uzavřela hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion.
Foto: Reuters

Atény - Řecko chce v úterý nebo ve středu evakuovat uprchlický tábor Idomeni na hranici s Makedonií. Uvedl to vládní mluvčí Jorgos Kyritsis, kterého citovala agentura AP.

V provizorním tábořišti je podle řeckých vládních činitelů a policie odhadem 8400 lidí, kteří budou přesunuti do nově postavených, lépe vybavených a zorganizovaných táborů.

Kyritsis uvedl, že v nových táborech je nyní k dispozici 6000 míst a další budou brzy připravena. Zdůraznil, že nebude použita síla.

Řecká televize Mega nicméně v pondělí s odvoláním na policejní zdroje oznámila, že z Atén byly vyslány policejní posily, aby pomohly vyklizení tábora zajistit. Podle televize je v něm 8500 osob.

Zpravodajský server Kathimerini oznámil, že rozkaz k odjezdu z Atén do Kilkisu na hranici dostalo devět oddílů pořádkové policie. Mají se připravit zúčastnit se evakuace, pokud to bude nutné. Podle serveru bude příkaz k operaci vydán ve středu.

Provizorní tábořiště v Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion. Mnoho běženců odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje na to, že se hranice otevře. V celém Řecku je v současnosti přes 50 000 běženců.

Migranti v Idomeni již dva měsíce blokují železniční spojení Řecka s Makedonií, čímž podle odhadu médií způsobili řeckým podnikatelům škody za šest milionů eur (asi 162 milionů Kč). Minulý týden se při střetu s policií několik uprchlíků zranilo, když se asi 300 osob pokusilo železničním vagonem prorazit hraniční plot a policie proti nim použila slzný plyn.

Uprchlíci v Idomeni potřebují psychologickou pomoc, podle policie se tam ale jen kempuje, říká koordinátor Jan Zeman. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 34 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy