Varufakise napadli, žena ho zachránila vlastním tělem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
29. 4. 2015 12:47
Maskovaní muži na řeckého ministra financí Janise Varufakise zaútočili po večeři v jedné z aténských restaurací. Házeli na něj i "skleněné předměty".
Janis Varufakis
Janis Varufakis | Foto: Reuters

Atény - Řeckého ministra financí Janise Varufakise podle agentury Reuters v noci na středu napadla skupina levicových extremistů

Vlastním tělem ho prý ale ubránila manželka Danae.

Maskovaní muži na Varufakise zaútočili po večeři s chotí a přáteli v jedné z restaurací aténské čtvrti Exarchia. Slovně ho napadali a házeli na něj i "skleněné předměty", aniž by ho však trefili. Vyzvali ho také, aby okamžitě opustil "jejich území".

Ministra  ochránila před útokem manželka tím, že jej objala. Útočníci se pak prý snažili Varufakise napadnout, aniž by zranili jeho manželku, po chvíli své úsilí ale vzdali a z restaurace odešli.

Co přesně incident, o kterém média informoval sám Varufakis, vyvolalo, není zcela jasné. Maskovaní muži ale údajně s Varufakisem zhruba 15 minut mluvili a obvinili ho, že se stal "součástí mocenského systému".

Krajně levicový ekonom si v Řecku získal mnoho příznivců kritikou úsporných opatření v zadlužené zemi. Nedávno ale vyvolalo kontroverzi několik snímků z jeho luxusního bytu pod Akropolí pořízených pro francouzský časopis.

Čtvrť Exarchia je místem častých protestů proti úsporným opatřením a je považována za baštu levicových extremistů v řeckém hlavním městě.

Premiér Alexis Tsipras ministra financí Varufakise po kritice v pondělí odvolal z pozice hlavního řeckého vyjednavače s mezinárodními věřiteli. Ve funkci ho nahradil náměstek ministra zahraničí Euklidis Tsakalotos.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy