Řecké firmy získají nový úvěr až na 1,4 miliardy eur

ČTK ČTK
22. 7. 2012 7:59
Řecko zažívá nejdelší hospodářský útlum od druhé světové války
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Atény - Evropská investiční banka (EIB) v následujících třech letech poskytne řeckým firmám úvěry za 1,44 miliardy eur (asi 36,8 miliardy Kč). Oznámilo to řecké ministerstvo financí. Peníze budou určeny hlavně menším podnikům, které mají největší problémy, když si potřebují zajistit financování na běžnou činnost.

Řecké banky jsou nyní závislé na financování od Evropské centrální banky (ECB) a pokud někomu půjčují, tak převážně jen velkým firmám. Atény se proto spolu s Evropskou unií snažily tlačit na EIB, aby zakročila a peníze začala poskytovat z toho titulu, že je investičním nástrojem EU.

EIB tlaku řadu měsíců odolávala v obavách, že se bude v Řecku až příliš angažovat. Řecko se totiž pořád nedostalo z nejhoršího a stále mu hrozí neřízený bankrot. V krajním případě by se mohlo stát, že Řecko bude nuceno odejít z eurozóny.

Řecký ministr financí Jannis Sturnaras po schůzce s šéfem EIB Wernerem Hoyerem novinářům řekl, že EIB letos na projekty v Řecku uvolnila jen asi deset milionů eur (zhruba 256 milionů Kč).

Atény se usilovně snaží najít způsob, jak svou ekonomiku znovu nastartovat. Hospodářství je pátým rokem v recesi, k níž částečně přispěla úsporná opatření dohodnutá s EU a Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Řecko tak zažívá nejdelší hospodářský útlum od druhé světové války.

Hrubý domácí produkt Řecka loni klesl o 6,9 procenta, zatímco investice podle agentury Reuters klesly o zhruba 20 procent. Očekává se, že v letech 2008 až 2012 se velikost řecké ekonomiky sníží asi o pětinu.

EIB upřesnila, že půjčky malým řeckým firmám bude poskytovat přes řecké banky a prostředníky. Banka Řecku také pomůže pokročit s výstavbou silnic, zahraničními investicemi a privatizací.

EIB má u největších ratingových agentur hodnocení schopnosti splácet závazky na nejvyšším možném stupni. To znamená, že když si chce opatřit na kapitálových trzích peníze, dostává zpravidla ty nejlepší podmínky. To je zvlášť důležité v situaci, kdy si potřebuje půjčovat co nejlevněji.

Banka v minulých letech poskytla více než 700 milionů eur (asi 17,9 miliardy Kč) velkým energetickým firmám z Řecka.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy