Řecká vláda: Vyhráli jsme, úsporná opatření končí

ČTK ČTK
21. 2. 2015 21:31
Eurozóna v páteční dohodě Řecku nijak neustoupila a veškeré ústupky se odehrály pouze na řecké straně, vyvrací interpretaci Atén irský ministr financí Michael Noonan.
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Řecký premiér Alexis Tsipras. | Foto: Reuters

Atény - Řecká levicová vláda v sobotu interpretovala páteční dohodu s eurozónou o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci jako své vítězství a konec úsporných opatření, k nimž se zavázala předchozí vláda.

Takový výklad ale odmítl irský zástupce v euroskupině, který zdůraznil že ministři financí zemí eura Aténám v ničem neustoupili. Řecká vláda nyní pracuje na seznamu reformních opatření pro přechodné období, který musí do pondělka předložit věřitelům.

Řecko má dostat další pomoc jen v případě, že věřitelé zhodnotí návrhy Atén jako dostatečné. Atény by tím zažehnaly bezprostřední hrozbu, že Řecku příští měsíc dojdou peníze na splátky dluhů a že bude muset v konečném důsledku opustit eurozónu. Nová vláda by také dostala prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky splácení dluhů u mezinárodních věřitelů.

Řecký premiér Alexis Tsipras v sobotu prohlásil, že jeho vláda páteční dohodou udělala "rozhodující krok na cestě od úsporných opatření, záchranných programů a od trojky (trojice věřitelů - Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond)". Dohoda s euroskupinou podle něj ruší závazky předchozí vlády ohledně snížení mezd a důchodů, propouštění ve státním sektoru a zvýšení DPH na jídlo a léky.

Eurozóna ale v páteční dohodě Řecku nijak neustoupila a veškeré ústupky se odehrály pouze na řecké straně, odpověděl na to irský ministr financí Michael Noonan. "Na stole není absolutně nic, co by se dalo považovat za ústupek (ze strany eurozóny)," řekl. Kompromisy podle něj dělá jen Řecko a nemá v tom příliš na výběr, protože nad ním visí hrozba zhroucení jeho bankovního systému.

Podle zdroje Reuters z bankovních kruhů odtekla z řeckých bank jen v pátek v obavách z odchodu země z eurozóny zhruba miliarda eur (přes 27 miliard Kč).

Pokud bude věřitelská trojka s řeckými plány spokojena, euroskupina zřejmě dohodu potvrdí prostřednictvím telekonference bez další schůzky. Řecko se ale také v dohodě zavázalo, že v mezidobí neudělá nic, co by ztížilo dosažení dohodnutých rozpočtových cílů.

Řecký ministr financí Jannis Varufakis večer během zasedání vlády vyjádřil naději, že seznam reformních plánů věřitelé přijmou a že nebude třeba svolávat další zasedání euroskupiny. Nejmenovaní řečtí činitelé Reuters sdělili, že na předběžném seznamu reforem je boj proti daňovým únikům a korupci, avšak bez konkrétně vytyčených cílů.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už v pátek večer varoval, že pokud Řecko úspěšně nezavrší svůj reformní program, další výplaty peněz se nedočká. Schäuble upozornil na to, že řecká vláda zažije nyní těžké chvíle při vysvětlování dosažené dohody svým voličům.

Tsiprasově straně SYRIZA k výhře v lednových parlamentních volbách pomohly sliby, že Řecko ukončí úspornou politiku a přestane spolupracovat s trojkou, jejíž inspektoři dohlížejí na dodržování dohodnutých úspor a reforem. Ve vedení strany v pátek podle řeckého tisku vypukly kvůli vývoji vyjednávání s eurozónou rozepře. Podle krajně levého křídla této strany se vláda signalizovanými ústupky zpronevěřuje předvolebním slibům. Většina politických stran v Řecku dohodu vlády s eurozónou ale v sobotu uvítala.

Francouzský prezident François Hollande i premiér Manuel Valls označili páteční dohodu za "dobrý kompromis". Prodloužení programu pomoci je podle Hollandea správné řešení, protože dá Řecku čas na reformy a znamená i zachování respektu vůči řeckým voličům.

Pokud věřitelské instituce v úterý zhodnotí slíbená řecká opatření kladně, zahájí země eurozóny proceduru ratifikace prodloužení úvěrové pomoci.

V několika zemích včetně Německa se k tomu musejí vyslovit parlamenty. Předák německých vládnoucích konzervativců ve Spolkovém sněmu Volker Kauder v sobotu řekl, že pokud Řekové předloží dostatečné návrhy reforem, německý parlament zřejmě čtyřměsíční prodloužení programu schválí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy