Řecká Syriza chce zrušit bonus pro vítěze voleb, v průzkumech ztrácí

ČTK ČTK
6. 6. 2016 18:10
Bonusový systém dosud zajišťuje vítězi parlamentních voleb 50 poslaneckých mandátů navíc. Syriza nyní v předvolebních průzkumech ztrácí šest až osm procentních bodů na vedoucí Novou demokracii.
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Řecký premiér Alexis Tsipras. | Foto: Reuters

Atény - Řecká vláda chce odstranit bonus 50 poslaneckých mandátů pro vítěze voleb. Předvolební průzkumy předpovídají levicové vládní formaci Syriza v příštích volbách tvrdou porážku. Strana sama přitom této výhody využila při loňském lednovém hlasování a znovu loni na podzim.

Podle řeckého tisku plánuje kabinet premiéra Alexise Tsiprase předložit návrh příslušné ústavní změny 24. července.

Syriza systém před nástupem k moci ostře kritizovala, ale když loni v září Tsipras vyhlásil předčasné volby, ve kterých podle očekávání opět vyhrál, o změně nechtěl slyšet. Nyní jeho Syriza na opoziční Novou demokracii ztrácí v průzkumech zhruba šest až osm procentních bodů.

Bonusový systém zavedly v roce 2012 konzervativní Nová demokracie se socialistickou stranou PASOK, s níž se střídala u moci poslední čtyři desetiletí. Zdůvodnily to potřebou jasného vítěze v době, kdy byly volební výsledky stále těsnější a strana vyhrávající volby neměla už možnost získat nadpoloviční většinu v parlamentu, aniž by byla nucena vytvářet vládní koalici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy