Řecká policie podezírá 30 lidí z nevládní organizace z pašování migrantů

ČTK ČTK
28. 8. 2018 17:58
Policie skupinu podezírá, že přímo spolupracovala s pašeráky a dostávala "značné sumy peněz".
Uprchlíci na ostrově Lesbos
Uprchlíci na ostrově Lesbos | Foto: Reuters

Atény - Kvůli podezření z pašování migrantů do Řecka policie vyšetřuje 30 lidí z neziskové organizace, která pomáhá běžencům na řeckém ostrově Lesbos. Dva z nich kvůli tomu už dříve zatkla. Informovala o tom podle agentury Reuters řecká policie. Zatčení jsou podezřelí kromě pašování migrantů i z praní špinavých peněz.

Policie v prohlášení uvedla, že vyšetřuje 24 cizinců a šest Řeků, kteří působí na ostrově Lesbos nejméně od konce roku 2015 jako pracovníci nevládní organizace. Její jméno, ani národnost vyšetřovaných neuvedla.

Policie skupinu podezírá, že přímo spolupracovala s pašeráky a dostávala "značné sumy peněz". Podle policie členové skupiny rovněž tajně odposlouchávali rádiovou komunikace řecké pobřežní stráže a plavidel unijní agentury Frontex, která v Egejském moři pomáhá s ochranou vnějších hranice Evropské unie.

Vyšetřování zahájila policie letos v únoru poté, co zatkla na ostrově dva cizince, kteří jeli ve voze s falešnými poznávacími značkami. Agentura DPA v této souvislosti uvedla, že jeden ze zatčených byl Němec.

Ostrov Lesbos, který leží v Egejském moři blízko tureckých břehů, se stal v roce 2015 hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu, Asie a Afriky do Evropy. Po uzavření dohody EU s Ankarou, která začala platit v březnu 2016, se masový příliv migrantů výrazně zpomalil.

Zatímco v roce 2015 připlulo do Řecka z Turecka podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 857 tisíc migrantů, v roce 2016 jich bylo 173 450 a loni už jen 29 720. Letos od začátku roku připlulo do Řecka z Turecka na 19 tisíc běženců, z toho 10 200 na Lesbos.

 

Právě se děje

Další zprávy