Mimořádná zpráva

Řecká policie dopadla vraha vědkyně, kterou našli v bunkru. Usvědčil ho zapnutý mobil

Martin Novák Martin Novák
16. 7. 2019 11:30
Zločinnost na Krétě je velmi malá ve srovnání s pevninským Řeckem. Nedávný nález zavražděné americké bioložky Suzanne Eatonové v bunkru z druhé světové války proto ostrov šokoval.
Bývalý bunkr na řeckém ostrově Kréta využil vrah k tomu, aby do něho zatáhl mrtvou americkou bioložku Suzanne Eatonovou. | Video: Asociated Press

Kvůli případu přijel na západ Kréty speciální vyšetřovací tým z Atén. Devětapadesátiletá Eatonová byla známou vědkyní, která působila v Institutu molekulární cytologie a genetiky Maxe Plancka v Drážďanech. Na ostrově se účastnila konference ve městě Chania.

Aténští detektivové nakonec uspěli. Vypátrali muže, který se k vraždě Američanky přiznal. Je jím sedmadvacetiletý farmář a otec dvou dětí. Žije ve vesnici Kissamos, která leží nedaleko válečného bunkru, kde bylo nalezeno tělo Eatonové.

Zatčení muže a jeho přiznání policie oznámila v pondělí. Motiv vraždy byl pravděpodobně sexuální. Při výslechu zatčený přiznal, že má "voyeurské sklony". Ženu prý viděl na silnici a autem do ní narazil.

"Zamkl ji do kufru auta, a když křičela o pomoc, zajel k moři, kde ji utopil. Poté tělo převezl do bunkru," cituje z policejního protokolu o výslechu krétský zpravodajský web Flashnews.gr.

Policisté před bunkrem skutečně našli stopy po pneumatikách, které odpovídají těm z auta podezřelého. Že Eatonovou někdo do bunkru převezl, zjistili okamžitě, protože její tělo bylo položeno tváří k zemi.

Co však muže také pomohlo usvědčit, byl jeho mobilní telefon. Ten měl v době, kdy nesl tělo do bunkru, zapnutý. Vyšetřovatelé tak zpětně zjistili jeho "digitální stopu". Policie také zadržela ještě jednoho muže, který zřejmě pachateli pomáhal vynést tělo z auta.

"Udělal mnoho chyb, které vyšetřovatelům pomohly jej odhalit," píše server Flashnews.gr.

Policie podle něj od počátku pracovala s verzí, že pachatelem je někdo z místních lidí. Bunkr totiž moc turistů nenavštěvuje a málokdo vůbec ví o jeho existenci. Podezřelý přitom před třemi lety zveřejnil na videoportálu YouTube záběry tohoto bunkru, napsal server Cretapost.

Eatonovou našli v bunkru 9. července poté, co byla už týden pohřešovaná. Šla si zaběhat a nevrátila se.

Vědkyně byla v oboru známá mimo jiné díky zkoumání buněčné signalizace octomilky obecné. Od roku 2015 vyučovala na drážďanské Technické univerzitě buněčnou biologii bezobratlých živočichů.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Nemocný muž zmizel jen v tričku. Našla ho na Olomoucku řidička

Policie našla sedmadvacetiletého nemocného muže, který dnes ráno opustil centrum Vincentinum ve Šternberku na Olomoucku pouze v tričku. Muž, který je epileptik a mohl být v ohrožení života, byl vypátrán v nedalekých Bohuňovicích na Olomoucku. Je v pořádku, uvedla policie na Twitteru.

Muž odešel z centra dnes před 08:00. Našel se po výzvě, kterou policisté zveřejnili. "Díky ní si pohřešovaného všimla řidička v nedalekých Bohuňovicích. V bundě půjčené od policistů se tak vrátil zpět do místa bydliště," uvedla policie.

Další zprávy