Řecká policie dopadla vraha vědkyně, kterou našli v bunkru. Usvědčil ho zapnutý mobil

Martin Novák Martin Novák
16. 7. 2019 11:30
Zločinnost na Krétě je velmi malá ve srovnání s pevninským Řeckem. Nedávný nález zavražděné americké bioložky Suzanne Eatonové v bunkru z druhé světové války proto ostrov šokoval.
Bývalý bunkr na řeckém ostrově Kréta využil vrah k tomu, aby do něho zatáhl mrtvou americkou bioložku Suzanne Eatonovou. | Video: Asociated Press

Kvůli případu přijel na západ Kréty speciální vyšetřovací tým z Atén. Devětapadesátiletá Eatonová byla známou vědkyní, která působila v Institutu molekulární cytologie a genetiky Maxe Plancka v Drážďanech. Na ostrově se účastnila konference ve městě Chania.

Aténští detektivové nakonec uspěli. Vypátrali muže, který se k vraždě Američanky přiznal. Je jím sedmadvacetiletý farmář a otec dvou dětí. Žije ve vesnici Kissamos, která leží nedaleko válečného bunkru, kde bylo nalezeno tělo Eatonové.

Zatčení muže a jeho přiznání policie oznámila v pondělí. Motiv vraždy byl pravděpodobně sexuální. Při výslechu zatčený přiznal, že má "voyeurské sklony". Ženu prý viděl na silnici a autem do ní narazil.

"Zamkl ji do kufru auta, a když křičela o pomoc, zajel k moři, kde ji utopil. Poté tělo převezl do bunkru," cituje z policejního protokolu o výslechu krétský zpravodajský web Flashnews.gr.

Policisté před bunkrem skutečně našli stopy po pneumatikách, které odpovídají těm z auta podezřelého. Že Eatonovou někdo do bunkru převezl, zjistili okamžitě, protože její tělo bylo položeno tváří k zemi.

Co však muže také pomohlo usvědčit, byl jeho mobilní telefon. Ten měl v době, kdy nesl tělo do bunkru, zapnutý. Vyšetřovatelé tak zpětně zjistili jeho "digitální stopu". Policie také zadržela ještě jednoho muže, který zřejmě pachateli pomáhal vynést tělo z auta.

"Udělal mnoho chyb, které vyšetřovatelům pomohly jej odhalit," píše server Flashnews.gr.

Policie podle něj od počátku pracovala s verzí, že pachatelem je někdo z místních lidí. Bunkr totiž moc turistů nenavštěvuje a málokdo vůbec ví o jeho existenci. Podezřelý přitom před třemi lety zveřejnil na videoportálu YouTube záběry tohoto bunkru, napsal server Cretapost.

Eatonovou našli v bunkru 9. července poté, co byla už týden pohřešovaná. Šla si zaběhat a nevrátila se.

Vědkyně byla v oboru známá mimo jiné díky zkoumání buněčné signalizace octomilky obecné. Od roku 2015 vyučovala na drážďanské Technické univerzitě buněčnou biologii bezobratlých živočichů.

 

Právě se děje

Další zprávy