Řecká krize přeje bitcoinům

David Kořínek
5. 7. 2015 14:36
S nejistým osudem Řecka je spojena i hodnota eura. Část Řeků si tak chce pojistit úspory investicí do bitcoinů. Hodnota této virtuální měny roste.
Foto: Aktuálně.cz

Atény – Ne všichni vnímají případný odchod Řecka z eurozóny jako katastrofu. Pro některé je to dokonce možnost ke znásobení úspor.

Týká se to vlastníků bitcoinů, virtuální měny, kterou nekontroluje žádná banka.

Když v konvenčním finančním systému dochází k turbulencím, alternativní měny by měly zažívat svůj vzestup, píše deník The Guardian.

Bitcoiny jsou možností, jak do země dostat - případně z ní vyvést - kapitál, aniž by to vyprovokovalo další státy k reakci. Právě díky tomu jsou bitcoiny relativně bezpečnou alternativou ve chvíli, kdy Řecká centrální banka sahá k opatřením kapitálové kontroly.

Podle Olivera Flaskaempa, ředitele německé bitcoinové burzy Bitcoin.de, vzrostl zájem Řeků o virtuální měnu za posledních pár dní desetinásobně.

Bitcoin za 1250 dolarů

Spoluzakladatel bitcoinové platební aplikace Bitpay Tony Gallippi na svém twitterovém profilu uvedl, že pokud Řecko opustí eurozónu, cena bitcoinu vzroste na úroveň mezi 610 a 1250 americkými dolary, tedy mezi 15 a 30 tisíci korun.

Momentálně se přitom bitcoiny obchodují za zhruba 250 dolarů, což je asi 6000 korun. Investice do virtuální měny se tak může ve velice krátkém čase až několikanásobně zhodnotit.

Někteří finanční experti, zabývající se virtuální měnou dlouhodobě, však vliv Řecka na současný růst ceny bitcoinů zpochybňují.

"Řekové nejsou technologicky moc důvtipná populace, mají spíše velmi hotovostní kulturu. Myslím, že větší důvěru tak budou mít k výběru hotovosti," řekl výzkumník z Univerzity George Masona Eli Dourado pro portál Fortune.

Výběry hotovosti jsou ale v Řecku od minulého pondělka omezeny na 60 eur denně.

Jak je získat?

Pořídit si teď bitcoiny v Řecku je nicméně vcelku problematické. V celé zemi je jeden jediný bitcoinový bankomat.

Nejčastější způsob získání bitcoinů je jejich nákup přes internet, k tomu však zájemce potřebuje zaplatit bankovním převodem.

Od čtvrtka navíc v zemi nefunguje ani populární platební aplikace PayPal.

Podle CNN mají někteří Řekové stále ještě přístup alespoň do internetového bankovnictví, což jim nákup umožňuje. Nakupovat v Řecku za bitcoiny je navíc v současnosti podobně obtížné, jako je získat.

Podle Serveru Bitcoinmaps, který monitoruje obchodníky přijímající platby v této virtuální měně, je v celém Řecku pouze zhruba 40 míst, kde s bitcoiny můžete zaplatit.

Loni na podzim založil Valihrach spolu s Houškou v Brně start-up BitcoinPay, který se zaměřuje na to, aby umožnil podobně jako kreditní kartou platit na internetu i v "kamenných obchodech" bitcoiny. | Video: Miloš Čermák, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy