Rebelové zaútočili v Aleppu na čtvrti kontrolované armádou, zemřely čtyři desítky lidí

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
16. 9. 2015 12:02
Mezi 38 mrtvými je podle Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) i 14 dětí. Režim prezidenta Bašára Asada ztrácí v boji proti rebelům pevnou půdu pod nohama, pomoc mu poskytuje i Rusko. Americký ministr obrany John Kerry vyzval svůj protějšek Sergeje Lavrova, aby vysvětlil posilování ruské vojenské angažovanosti v Sýrii.
Záběr ze syrského Aleppa.
Záběr ze syrského Aleppa. | Foto: Reuters

Aleppo - Při útoku syrských povstalců na pozice vládních vojáků ve městě Aleppo na severozápadě země zemřelo nejméně 38 lidí.

Mezi nimi bylo asi 14 dětí, uvedla s odvoláním na informace organizace Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) agentura Reuters.

Podle v Londýně ukotvené organizace bylo během ostřelování tří čtvrtí, jež kontrolují jednotky věrné režimu prezidenta Bašára Asada, zraněno okolo 150 lidí.

Povstalci používají minomety i rakety

"Zranění utrpělo přes 150 lidí. Počet mrtvých patří k nejvyšším, které mají na svědomí rebelové ostřelující čtvrti, jež ve městě kontroluje režim," uvedl šéf SOHR Rami Abdelrahman.

Podle něj povstalci při ostřelování používají minomety i rakety.

"Ostřelování raketami stále pokračuje," citovala v úterý večer Abdelrahmana agentura AFP.

Původně nejlidnatější město Sýrie je po více než čtyřech letech občanské války takřka k nepoznání. Jeho východní část v tuto chvíli kontrolují rebelové, západ spadá pod jednotky loajální vůči Asadovi. Ostřelování z obou stran zažilo nespočetněkrát.

Čtvrti, které se ocitly pod palbou toto úterý, jsou Salaheddine, al-Hamdaniya a Nové Aleppo.

Rusko posiluje v Sýrii vojenské pozice

Asadova vláda na bitevním poli vůči povstalcům ztrácí pevnou půdu nohama, připomněl server BBC. Na pomoc syrskému prezidentovi přispěchalo i Rusko. Moskva v minulých dnech potvrdila, že za Asadem stojí a jeho vládě poskytuje "potřebnou vojenskou technickou asistenci".

Podle amerického ministerstva obrany dokonce dostupné informace naznačují, že si Moskva hodlá na letišti u syrského pobřežního města Lázikíja zařídit operační leteckou základnu. Z Washingtonu také minulý týden unikly informace, že Rusko do syrského přístavu v Tartu poslalo dvě lodě.

Ministr zahraničí USA John Kerry varoval, že posilování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii zvyšuje riziko, že se tamní konflikt ještě "zhorší a rozšíří". A vyzval svůj ruský protějšek Sergeje Lavrova, aby okolnosti ruského počínání osvětlil.

Podle Kremlu Rusko pomáhá Damašku bojovat proti radikálům z Islámského státu, kteří ovládají značná území na severovýchodě Sýrie a také v sousedním Iráku. V telefonním rozhovoru s šéfem americké diplomacie Lavrov údajně zdůraznil, že pro boj s „teroristickými skupinami“ v Sýrii, je nutné vytvořit jednotnou frontu.

Ruský prezident Vladimir Putin už v úterý uvedl, že pokud by Rusko syrské vládě nepomáhalo, do Evropy by mířilo ještě více uprchlíků, než tomu je dnes.

"Podporujeme vládu v Sýrii…v boji proti agresi teroristů.  Poskytujeme jí a budeme jí i dále poskytovat potřebnou vojenskou technickou asistenci. A naléháme na další země, aby se k nám připojily," doplnil šéf Kremlu.

 

Právě se děje

Další zprávy