Raúl Castro nechce mít ve vedení Kuby komunisty nad sedmdesát. Starejte se o vnoučata, doporučil

ČTK ČTK
17. 4. 2016 10:46
Čtyřiaosmdesátiletý Raúl Castro na sjezdu kubánské komunistické strany překvapil. Delegátům vzkázal, že budoucí šéfové strany i vládní představitelé budou muset být mladší sedmdesáti let. Účastníci sjezdu na jeho slova reagovali tichem. Podle agentury Reuters byli záměrem veterána revoluce zaskočeni. "Nemyslete si, že pokud nebudete moci být ve vedení země, že nemůžete nic dělat," řekl Castro a doporučil delegátům, že se mohou podílet organizaci činnosti strany a také trávit více času s vnoučaty
Kubánský prezident Raúl Castro.
Kubánský prezident Raúl Castro. | Foto: Reuters

Havana - Budoucí šéfové kubánské komunistické strany i vládní představitelé budou muset být mladší sedmdesáti let. Na stranickém sjezdu to podle agentury Reuters prohlásil kubánský prezident Raúl Castro. Castro, kterému je 84 let, chce v úřadu hlavy státu zůstat do roku 2018. Zda poté setrvá v čele strany, není zatím jasné.

Na Castrova slova v úvodním projevu na sjezdu delegáti v sále reagovali tichem. Bylo tomu tak podle Reuters možná proto, že mnozí straníci byli nápadem zaskočeni.

"Nemyslete si, že pokud nebudete moci být ve vedení země, že nemůžete nic dělat," řekl Castro s tím, že takoví členové se mohou nadále podílet na organizaci činnosti strany a také trávit více času s vnoučaty.

V čele Kuby je nyní několik sedmdesátníků a osmdesátníků, veteránů revoluce z roku 1959. Někdejší vůdce Fidel Castro, který v srpnu oslaví devadesátiny, se kvůli nemoci z politického života stáhl v roce 2006. Fidelův bratr Raúl, který po něm převzal moc, již dříve navrhl omezení pro vedoucí posty na dvě pětiletá období.

Castro by nyní chtěl, aby byl 60. rok života hranicí pro vstup do ústředního výboru strany a nejpozději v 70 letech by člen vedení musel odstoupit. To by umožnilo mladším funkcionářům rychleji postupovat na stranickém kariérním žebříčku.

Nově navržená opatření musí odsouhlasit stranický sjezd. Podle Castra by ale bylo dobré vypracovat příslušný ústavní dodatek a nechat voliče v referendu tato omezení i další reformy schválit.

Někteří mladší členové strany před sjezdem vyjadřovali nespokojenost a kritizovali Castra za pomalý pokrok ve slíbených hospodářských reformách. Castro připustil, že reformy by měly být zaváděny rychleji. Zároveň ale zdůraznil, že Kuba se nepohybuje směrem ke kapitalismu. Za své vzory označil Čínu a Vietnam.

V pondělí budou delegáti sjezdu volit nové vedení strany. Castrovo znovuzvolení se očekává, stejně tak potvrzení role 85letého Josého Ramóna Ventury v roli stranické dvojky. Věkové limity ohlášené Castrem se tak na ně zřejmě vztahovat nebudou.

Fotograf Jan Šibík už 13 let dokumentuje svými fotkami život na Kubě. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

před 27 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy