Rating Ukrajiny se propadl. Důvodem je politická situace

5. 4. 2014 7:14
Rating státních dluhopisů Ukrajiny agentura snížila o jeden stupeň. Pro investory to znamená značná rizika.
Foto: Reuters

Kyjev - Ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Ukrajiny hlouběji do spekulativního pásma.

Své rozhodnutí odůvodnila stupňující se politickou krizí a napjatou finanční situací země poté, co Rusko zrušilo svoji finanční podporu pro Ukrajinu a zdražilo jí plyn.

Rating státních dluhopisů Ukrajiny agentura snížila o jeden stupeň na Caa3 z Caa2. Výhled je negativní, což znamená, že ho může v brzké době znovu snížit.

Situace na Ukrajině je důvodem pro nižší rating.
Situace na Ukrajině je důvodem pro nižší rating. | Foto: Reuters

V kategorii C, která znamená značná rizika pro investory, vedou rating Ukrajiny i další dvě velké světové agentury Standard & Poor's a Fitch.

Nárůst ekonomických sankcí ze strany Ruska, zvýšení cen zemního plynu a možné obchodní restrikce dále ubližují ekonomickému výhledu Ukrajiny, uvedla Moody's. Moody's se rovněž obává politických nepokojů v zemi před květnovými prezidentskými volbami, napsala agentura Reuters.

Ceny za plyn se téměř zdvojnásobily

Ukrajina v pátek uvedla, že kvůli zdražení plynu vede mimořádná jednání s evropskými sousedy o možnosti dovozu zemního plynu z Evropské unie náhradou za zdražený ruský plyn.

Naléhavá potřeba zajistit si cenově dostupné dodávky plynu vzrostla poté, co Moskva dvakrát v tomto týdnu zvýšila zlevněné ceny plynu pro Kyjev. Ceny se tak za tři dny téměř zdvojnásobily.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky.

Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

 

Právě se děje

Další zprávy