Nenávidím černochy, hlásala ve videu mladá Američanka. Teď se kaje, škola ji ale vyhodila

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
21. 1. 2018 19:46
Devatenáctiletá Harley Barberová zveřejnila na sociálních sítích dvě videa, ve kterých vulgárně nadává lidem tmavé pleti. Univerzita ji okamžitě vyhodila.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Montgomery - Devatenáctiletá Američanka stojí před umyvadlem s tekoucí vodou. Po chvíli kohoutek vypne. "Neplýtváme vodou […] kvůli těm ubohým lidem v Sýrii. Miluju, jak předstírám, že mám ráda černochy - protože ve skutečnosti je nenávidím. Právě jsem ale zachránila negry tím, že jsem vypnula vodu," říká ironicky na videu Harley Barberová.

Záznam, ve kterém se dívka naváží do lidí tmavé pleti, zveřejnila na svém Instagramu. Opakovaně v něm používá slovo "negr" - jednu z nejhanlivějších nadávek, jaké se lze k lidem afroamerického původu dopustit. 

I přestože šlo o její soukromý účet, video se začalo rychle šířit a sklízet vlnu kritiky.

Nakonec dívku stálo i místo na univerzitě. Škola ji okamžitě vyhodila.

Barberová totiž krátce po svém prvním videu natočila ještě druhý záznam, který zveřejnila 15. ledna. Tedy v den, který je v USA státním svátkem kvůli narození bojovníka za práva Afroameričanů Martina Luthera Kinga

Nešlo ale o žádnou omluvu, dívka tu pokračuje ve stejném stylu: "Víte co? Negr, negr, negr. Nezajímá mě, že je Den Martina Luthera Kinga," baví se ve videu Barberová, v tu chvíli zřejmě podnapilá. 

Znechucení a zklamání

Vyhazov z univerzity v Alabamě přišel okamžitě. "Chování této studentky nereprezentuje ostatní studenty ani hodnoty univerzity. Omlouváme se všem, kteří videa viděli a ublížilo jim to nenávistné, ignorantské a urážlivé chování. Tohle nejsme my," distancovala se škola od bývalé žačky.

Sám rektor Stuart R. Bell zároveň uvedl, že se cítí "znechucený a zklamaný".

Barberová se kromě studijního života musela rozloučit také s dívčím spolkem Alpha Phi. Jde o jedno z mnoha univerzitních sesterstev, která mají v USA spolu s bratrstvy dlouhou tradici. "Slečna Barberová už nadále není členkou Alpha Phi," citoval americký deník The Washington Post šéfku sdružení.

Dívka se později začala kát. Americkému listu The New York Post přiznala, že po zveřejnění svých dvou videí čelila řadě výhrůžných telefonátů. Oba příspěvky z Instagramu smazala a za své chování se omluvila. 

"Jsem idiot. Na to není žádná omluva. Udělala jsem něco opravdu špatného. Cítím se hrozně," řekla rodačka z New Jersey.

Ke kauze se vyjádřila i její matka, podle které je vyloučení dcery ze školy adekvátním trestem. "S potrestáním souhlasím. Doufám, že to může být ponaučením pro jiné," uvedla pro server NJ.com, který se zaměřuje na lokální zprávy z New Jersey. Zároveň přiznala, že s dcerou už nežije a rok spolu nemluvily. 

Alabama není výjimkou

Obdobný případ jako Barberová se odehrál před více než dvěma lety v dalším americkém státě - Georgii. Tehdy se však jednalo o učitelku, nikoliv studentku.

Základní a střední škola TNT Academy vyloučila Nancy Gordeukovou po jejím nevhodném projevu během promocí.

Gordeuková ještě před závěrečným proslovem omylem řekla přítomným, že mohou odejít. Pak si ale uvědomila, že zapomněla na slavnostní řeč, a obořila se na publikum, které se už začalo zvedat ze židlí.

"Jste tak neslušní, že neposloucháte moji řeč. Byla to moje chyba, že jsme na ni v programu zapomněli. Podívejte se, kdo odchází! Samí tmaví lidé!" prohlásila rozhořčeně učitelka.

Její slova vyvolala obrovské pohoršení. Později se žena hájila tím, že když se rozhlédla po hale, odcházeli opravdu jen lidé tmavé pleti. Za svůj výrok se omluvila, místo zpět ale nedostala.

Rasismus ve školním prostředí nedávno řešilo také Česko. Tentokrát to ale byli přímo žáci, kteří museli čelit rasistickým urážkám. Lavinu sprostých nadávek spustila fotografie žáků první třídy ze základní školy v Teplicích.

Třída se skládá převážně z romských, vietnamských a arabských dětí. Snímek, který otiskl Deník, se brzy dostal i na sociální sítě. Vulgární reakce a výhrůžky prošetřuje policie.

Aktivisté EFF demolovali prodejny H&M v Jihoafrické republice | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy