Rasismus v USA pod povrchem přetrvává

mav, ČTK, AP
23. 7. 2006 11:00
New York - Ani čtyři desetiletí po zrušení posledních segregačních zákonů nemají Afroameričané ve Spojených státech rovné postavení.

Keith Borders je téměř dvoumetrový výřečný právník. Přesto má problémy přesvědčovat lidi, neboť se ho bojí. Keith Borders je černoch a vůči Afroameričanům panují ve Spojených státech stále velké předsudky, napsala agentura AP.

"Musel jsem se naučit, jak komunikovat s lidmi," říká Borders, který pochází z města Mason ve státě Ohio. "Přestal jsem si dávat ruce do kapes anebo za záda. Stojím s nohama u sebe. Kdybych stál rozkročený, mohlo by se zdát, že chci zaútočit. A používám měkký tón hlasu," vysvětluje základní triky, jak jednat s okolím.

Afroameričané se každý den potýkají se vžitými stereotypy. Jsou považováni za nebezpečné a agresivní. Snaží se proto stále usmívat, konzervativně se oblékat a uctivě odpovídat: "Ano, pane," nebo "Ne, madam". Neustále se musí ovládat. "Je to velmi stresující," přiznává Borders.

Sebekontrola se týká také vyjadřování. Walter White z Cincinnati doporučuje moc nemluvit a spíš ukazovat. "Nemluvit je způsob, jak získat to, co chcete."

Rasově oddělené divadlo už v USA nenajdete, ale ve společnosti podobné pocity zůstávají
Rasově oddělené divadlo už v USA nenajdete, ale ve společnosti podobné pocity zůstávají | Foto: Wikimedia Commons

Ani školy nepřistupují k Afroameričanům nezaujatě

Ačkoli doby rasové segregace v Americe jsou již dávnou minulostí, s jejími pozůstatky bojují potomci černých otroků dodnes. Zvlášť patrné je to na školách. Loni provedla Yaleova univerzita průzkum na základních školách ve 40 státech, z něhož vyplynulo, že afroameričtí žáci jsou ze školy vylučováni dvakrát častěji než bílí studenti. Devět z deseti těchto vyloučených byli chlapci.

I zde platí doporučení k sebeovládání, a to i pro nadané děti. "Pokud jste černošský chlapec, který je chytrý a energický, znáte na všechno odpověď a stále se hlásíte, rodiče vám přesto řeknou: Nesnaž se na sebe upozorňovat," vysvětluje Melissa Lacewellová z Chicagské univerzity.

Nejhorší je to pro černé chlapce, kteří se dostanou do puberty. Ti jsou obecně považováni za potencionální kriminálníky a veřejné nebezpečí, dodává Lacewellová.

Umět se chovat je důležité zejména při styku s policií. Před dvaceti lety byl syn Carol Taylorové dvakrát zadržen nedaleko jejich brooklynského domova.

Černochův průvodce po Americe

"Zacházeli s ním, jako by někoho přepadl," říká matka, kterou tato zkušenost přivedla k nápadu sepsat a vlastním nákladem vydat "průvodce" pro Afroameričany, jak přežít na ulici.

Hlavní rady se týkají právě jednání s policií: ruce musí být neustále vidět, je dobré mít u sebe fotoaparát, moc nemluvit a být uctivý.

Bývalá zdravotní sestra a bojovnice za práva menšin už prodala tisíce těchto kapesních knížek, které stojí dva dolary za kus. Hlavní rada podle ní zní: "Naučte se číst, psát a mluvit správně anglicky. Pokud chcete přežít v Americe, musíte jít na univerzitu!"

Své dělá i styl oblékání. Na tradiční černošské Hamptonské univerzitě ve Virginii proto učí afroamerické studenty chodit v decentních oblecích při každé příležitosti. Dredy ani náušnice nejsou povoleny.

"Ve společnosti jste univerzálně přijímáni, pokud vystupujete a oblékáte se konzervativně," vysvětluje děkan obchodní fakulty Sid Credle.

Infobox

  • Když Rosa Parksová odmítla uvolnit místo v autobusu pro bílé cestující a byla uvězněna, rozhořely se nepokoje, jež řídil Martin Luther King.

Rasa vždycky hraje roli

Ani to však někdy nestačí. Své zkušenosti s tím má i Mark Ferguson. Už 20 let pracuje na Wall Streetu, příjemně se usmívá a má pevný stisk ruky.

"Myslím, že o sebe dbám - dobře se oblékám a správně mluvím. Všechno je to ale na nic, když přijdu na schůzku, kde je plno bílých mužů. Jednoduše se mě bojí," konstatuje Ferguson, který měří 1,93 metru a má tmavou kůži. "Rasa vždycky hraje roli," dodává.

Tento každodenní tlak je pro Afroameričany značně vyčerpávající a ovlivňuje jejich osobnost. "Vede to často k depresím a někdy to končí i sebevraždou," říká Janet Reidová z poradenského centra pro menšiny. "Ztrácí důvěru v sebe sama a schopnost cítit se jako muž a ovládat vlastní osud."

Zdravotní dopady potvrzují i lékařské výzkumy. Sociální psycholog z Dukeovy univerzity Sherman James přišel na to, že černí muži umírají o 20 procent více na nemoci srdce než bílí. Podle dat Národní zdravotnické organizace trpí zároveň nejvíc na světě vysokým tlakem.

Ferguson se vyrovnal s předsudky okolí po svém. Naučil se jednat s klienty po telefonu. "Musíme se s tím vyrovnat a svůj úděl nést dál," říká rezolutně. "Nelze skončit." Veškeré frustrace z práce si poté léčí doma u své ženy a malého dítěte. "Zase se tam vrátíte a musíte se s tím porvat."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy