Rasismus v USA pod povrchem přetrvává

mav, ČTK, AP
23. 7. 2006 11:00
New York - Ani čtyři desetiletí po zrušení posledních segregačních zákonů nemají Afroameričané ve Spojených státech rovné postavení.

Keith Borders je téměř dvoumetrový výřečný právník. Přesto má problémy přesvědčovat lidi, neboť se ho bojí. Keith Borders je černoch a vůči Afroameričanům panují ve Spojených státech stále velké předsudky, napsala agentura AP.

"Musel jsem se naučit, jak komunikovat s lidmi," říká Borders, který pochází z města Mason ve státě Ohio. "Přestal jsem si dávat ruce do kapes anebo za záda. Stojím s nohama u sebe. Kdybych stál rozkročený, mohlo by se zdát, že chci zaútočit. A používám měkký tón hlasu," vysvětluje základní triky, jak jednat s okolím.

Afroameričané se každý den potýkají se vžitými stereotypy. Jsou považováni za nebezpečné a agresivní. Snaží se proto stále usmívat, konzervativně se oblékat a uctivě odpovídat: "Ano, pane," nebo "Ne, madam". Neustále se musí ovládat. "Je to velmi stresující," přiznává Borders.

Sebekontrola se týká také vyjadřování. Walter White z Cincinnati doporučuje moc nemluvit a spíš ukazovat. "Nemluvit je způsob, jak získat to, co chcete."

Rasově oddělené divadlo už v USA nenajdete, ale ve společnosti podobné pocity zůstávají
Rasově oddělené divadlo už v USA nenajdete, ale ve společnosti podobné pocity zůstávají | Foto: Wikimedia Commons

Ani školy nepřistupují k Afroameričanům nezaujatě

Ačkoli doby rasové segregace v Americe jsou již dávnou minulostí, s jejími pozůstatky bojují potomci černých otroků dodnes. Zvlášť patrné je to na školách. Loni provedla Yaleova univerzita průzkum na základních školách ve 40 státech, z něhož vyplynulo, že afroameričtí žáci jsou ze školy vylučováni dvakrát častěji než bílí studenti. Devět z deseti těchto vyloučených byli chlapci.

I zde platí doporučení k sebeovládání, a to i pro nadané děti. "Pokud jste černošský chlapec, který je chytrý a energický, znáte na všechno odpověď a stále se hlásíte, rodiče vám přesto řeknou: Nesnaž se na sebe upozorňovat," vysvětluje Melissa Lacewellová z Chicagské univerzity.

Nejhorší je to pro černé chlapce, kteří se dostanou do puberty. Ti jsou obecně považováni za potencionální kriminálníky a veřejné nebezpečí, dodává Lacewellová.

Umět se chovat je důležité zejména při styku s policií. Před dvaceti lety byl syn Carol Taylorové dvakrát zadržen nedaleko jejich brooklynského domova.

Černochův průvodce po Americe

"Zacházeli s ním, jako by někoho přepadl," říká matka, kterou tato zkušenost přivedla k nápadu sepsat a vlastním nákladem vydat "průvodce" pro Afroameričany, jak přežít na ulici.

Hlavní rady se týkají právě jednání s policií: ruce musí být neustále vidět, je dobré mít u sebe fotoaparát, moc nemluvit a být uctivý.

Bývalá zdravotní sestra a bojovnice za práva menšin už prodala tisíce těchto kapesních knížek, které stojí dva dolary za kus. Hlavní rada podle ní zní: "Naučte se číst, psát a mluvit správně anglicky. Pokud chcete přežít v Americe, musíte jít na univerzitu!"

Své dělá i styl oblékání. Na tradiční černošské Hamptonské univerzitě ve Virginii proto učí afroamerické studenty chodit v decentních oblecích při každé příležitosti. Dredy ani náušnice nejsou povoleny.

"Ve společnosti jste univerzálně přijímáni, pokud vystupujete a oblékáte se konzervativně," vysvětluje děkan obchodní fakulty Sid Credle.

Infobox

  • Když Rosa Parksová odmítla uvolnit místo v autobusu pro bílé cestující a byla uvězněna, rozhořely se nepokoje, jež řídil Martin Luther King.

Rasa vždycky hraje roli

Ani to však někdy nestačí. Své zkušenosti s tím má i Mark Ferguson. Už 20 let pracuje na Wall Streetu, příjemně se usmívá a má pevný stisk ruky.

"Myslím, že o sebe dbám - dobře se oblékám a správně mluvím. Všechno je to ale na nic, když přijdu na schůzku, kde je plno bílých mužů. Jednoduše se mě bojí," konstatuje Ferguson, který měří 1,93 metru a má tmavou kůži. "Rasa vždycky hraje roli," dodává.

Tento každodenní tlak je pro Afroameričany značně vyčerpávající a ovlivňuje jejich osobnost. "Vede to často k depresím a někdy to končí i sebevraždou," říká Janet Reidová z poradenského centra pro menšiny. "Ztrácí důvěru v sebe sama a schopnost cítit se jako muž a ovládat vlastní osud."

Zdravotní dopady potvrzují i lékařské výzkumy. Sociální psycholog z Dukeovy univerzity Sherman James přišel na to, že černí muži umírají o 20 procent více na nemoci srdce než bílí. Podle dat Národní zdravotnické organizace trpí zároveň nejvíc na světě vysokým tlakem.

Ferguson se vyrovnal s předsudky okolí po svém. Naučil se jednat s klienty po telefonu. "Musíme se s tím vyrovnat a svůj úděl nést dál," říká rezolutně. "Nelze skončit." Veškeré frustrace z práce si poté léčí doma u své ženy a malého dítěte. "Zase se tam vrátíte a musíte se s tím porvat."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

O odchodu Válkové z funkce zmocněnkyně pro lidská práva sněmovna odmítla jednat

Opoziční TOP 09 neprosadila návrh, aby Poslanecká sněmovna jednala o odchodu poslankyně ANO Heleny Válkové z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Podle předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová musí mít zmocněnec pro lidská práva vysoký morální kredit. Nedávno však vyšlo najevo, že Válková za bývalého režimu spolupracovala s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Prezident Miloš Zeman proto stáhl její nominaci do volby nového ombudsmana. Z funkce zmocněnkyně by mohla Válkovou odvolat vláda, ta o tom však nehlasovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeljabinsk v KHL prohrál v Novosibirsku, české góly mu nestačily

Góly českých útočníků Tomáše Hyky a Lukáše Sedláka neodvrátily v KHL porážku hokejistů Čeljabinsku. Traktor prohrál na ledě Novosibirsku 2:5, Hyka si vedle gólu připsal také asistenci u Sedlákovy branky.

Účastník nedělního Utkání hvězd Sedlák dal už 18 gólů a patří k nejlepším ligovým střelcům. Hyka se v ročníku trefil počtrnácté. Hosté díky českým hráčům smazali v druhé třetině dvoubrankové manko, ale Sibir si šesté vítězství v řadě vzít nenechal.

Brankář Kunlunu Šimon Hrubec zastavil 43 střel a pomohl čínskému celku k domácí výhře 4:2 nad Chabarovskem. Jako první ho překonal Hynek Zohorna, podruhé český gólman kapituloval až v závěrečné minutě při hře tří proti šesti. Na vítěznou branku Kunlunu přihrál obránce Andrej Šustr.

KHL:

Kunlun Red Star - Chabarovsk 4:2 (Šustr 0+1 - H. Zohorna 1+0), Novosibirsk - Čeljabinsk 5:2 (za hosty Hyka 1+1, Sedlák 1+0),

15:00 Ufa - Vladivostok,

17:00 Nižněkamsk - Jekatěrinburg, Nižnij Novgorod - Jaroslavl,

17:10 Dinamo Minsk - Spartak Moskva,

17:30 Viťaz Podolsk - Omsk, Dynamo Moskva - Kazaň, CSKA Moskva - Petrohrad, Jokerit Helsinky - Barys Nur-Sultan,

18:30 Dinamo Riga - HK Soči.

Další zprávy