Rasismus? Obchod v Pekingu zakázal vstup Číňanům

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 27. 11. 2014 19:48
Prodejci se brání, že Číňané obtěžovali nakupující cizince. Prý se navíc bojí, aby je neokopírovala konkurence.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radim Beznoska/Economia

Peking - Jeden z butiků v Pekingu se postaral o skandál. Nesmějí do něj totiž Číňani.

"Číňanům vstup zakázán, zaměstnanci mají výjimku!" stojí na ceduli u vchodu do obchodu Yabao Road.

Jsou tak otravní...

Prodejci se brání obviněním z diskriminace. "Někteří Číňané obtěžovali nakupující cizince," líčil jeden z prodavačů deníku Beijing Youth Daily.

Minulý týden prý dokonce vše došlo tak daleko, že majitel prodejny musel americkému zákazníkovi zaplatit 5000 dolarů jako náhradu za to, že mu kapsář ukradl přímo v obchodu peněženku.

Většina Číňanek prý navíc velmi často vyzkouší spoustu oblečení, ale "ve finále si stejně nic nekoupí".

"Nechceme, aby to vypadalo tak, že jakožto Číňané koukáme na ostatní Číňany skrz prsty, ale někteří čínští zákazníci jsou otravní... Tak otravní," postěžoval si deníku South China Morning Post jeden ze zaměstnanců butiku.

O rasismus prý nejde

Opatření má údajně i další důvod, a to strach z konkurence, která se prý do butiku chodila inspirovat a kopírovala unikátní design oblečení.

Právní experti se shodují, že nejde o rasismus a ke zrušení zákazu nelze majitele nijak donutit.

Zpráva o podivném zákazu se nicméně rychle šíří a stále více lidí dává na webu najevo své rozhořčení.

Uživatelé populární mikroblogovací služby Weibo dokonce napsali, že jim omezení připomíná ceduli "Psům a Číňanům vstup zakázán", která byla údajně na počátku 19. století běžně k vidění v cizinecké čtvrti v Šanghaji.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy