Raper A$AP Rocky je volný, oznámil Trump. Na verdikt švédského soudu počká v USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2019 22:05
Americký rapper A$AP Rocky, obviněný z napadení v bitce ve Stockholmu, byl dnes ve Švédsku propuštěn z vazby a na vynesení rozsudku bude čekat na svobodě. Rozhodl o tom švédský soud s tím, že verdikt vynese 14. srpna. Americký prezident Donald Trump, který A$AP Rockyho v případu podporuje, rozhodnutí soudu přivítal.
ASAP Rocky
ASAP Rocky | Foto: Aktuálně.cz

Soudce Per Lennerbrant uvedl, že hudebník a dva jeho společníci, kteří byli zadrženi s ním, mohou opustit celu a odcestovat ze země. Podle agentury Reuters takové rozhodnutí soudu ve Švédsku často naznačuje zproštění viny nebo trest, který je kratší než doba, již obvinění strávili ve vazbě.

"A$AP Rocky byl propuštěn z vězení a je na cestě ze Švédska domů do Spojených států," napsal v reakci na twitteru šéf Bílého domu. Švédský list Expressen uvedl, že třicetiletý rapper, jehož skutečné jméno je Rakim Mayers, by měl odletět soukromým letadlem ze Švédska dnes večer.

A$AP Rocky a jeho společníci podle obžaloby napadli 19letého Mustafu Jafariho, který při bitce utržil řezné rány a byl zbit a zkopán, když byl na zemi. Raper přiznal, že 19letého muže k zemi srazil, bil ho a kopal. Tvrdí ale, že jednal v sebeobraně. Napadený Jafari rapera před potyčkou delší dobu pronásledoval a svědci potvrdili, že ho umělec několikrát vyzval, aby je nechal na pokoji.

Prokurátor Daniel Suneson v pátek argument A$AP Rockyho o legitimní sebeobraně odmítl. Podle něj A$AP Rocky a dva jeho společníci na Jafariho, který je pronásledoval, zaútočili. Měli přitom jasnou početní a fyzickou převahu.

Raperovi hrozí v případu až dvouleté vězení. Suneson v pátek před soudem uvedl, že prokuratura žádá pro hudebníka šestiměsíční nepodmíněný trest. Hudebníkův obhájce Slobodan Jovicic vyzval k okamžitému propuštění svého klienta.

Soud v pátek večer oznámil, že verdikt vynese 14. srpna. Na rozsudek budou moci A$AP Rocky i jeho dva společníci čekat na svobodě.

Trump se zaručil za kauci

Případ A$AP Rockyho je v médiích ostře sledován, i proto, že se do něj osobně vložil prezident Trump, který už dříve vyzval k propuštění hudebníka a zaručil se za jeho případnou kauci. Agentura Reuters k tomu nicméně poznamenala, že ve švédském právním řádu není institut kauce zaveden.

Krátce po pátečním vyjádření soudu Trump na Twitteru napsal, že raper byl už propuštěn a je na cestě ze Švédska do Spojených států.

V pátek soud jednal o raperově případu třetí den. Jedna ze svědkyň v procesu přitom změnila výpověď. Původně na policii vypověděla, že viděla rapera na Jafariho útočit i lahví. V pátek u soudu ale prohlásila, že přímo neviděla, zda umělec nebo jeho přátelé na konci června mladíka skleněnou lahví uhodili. Právě skutečnost, zda raper útočil lahví, nebo se 19letý Jafari pořezal o střepy na zemi, se podle tiskových agentur stala ústředním bodem celého procesu.

Raper přijel do Stockholmu kvůli červnovému vystoupení na hiphopovém festivalu. Kvůli zadržení musel zrušit zbytek svého evropského turné.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy