Ukrajina má problém. Neoblomní Nizozemci trvají na svém, asociační dohodu s Kyjevem nestvrdí

Martin Novák Martin Novák
23. 9. 2016 18:30
Nizozemci 6. dubna odmítli v referendu Asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou. Premiér Mark Rutte oznámil, že se bude výsledkem řídit, přestože není závazné. Nizozemští politici tak reagují podobně jako ti britští na referendum o Brexitu.
Billboard v amsterdamském metru, znázorňující před referendem Geerta Wilderse a Vladimira Putina.
Billboard v amsterdamském metru, znázorňující před referendem Geerta Wilderse a Vladimira Putina. | Foto: Reuters

Haag – Britská vláda trvá po referendu na Brexitu. Nizozemská zvolila stejný postup v případě Asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Přidrží se toho, že ji Nizozemci v hlasování 6. dubna odmítli.

Přitom se spekulovalo o tom, že referendum není závazné a Haag ho "nějak obejde". Nizozemský premiér Mark Rutte ale vystoupil ve čtvrtek v parlamentu s jednoznačným projevem.

Kabinet podle něj nemůže nerespektovat výsledek lidového hlasování.

"Myslím si s konečnou platností, že tuto dohodu neratifikujeme," uvedl premiér před poslanci.

Podle listu Financial Times tím politiky ostatních zemí Evropské unie poněkud zaskočil. Asociační dohoda EU–Ukrajina začala platit v provizorním režimu s tím, že se k ní Nizozemsko později připojí. Vypadá to ale, že nepřipojí.

Britský list nicméně cituje dva nejmenované evropské diplomaty, podle kterých Haag nemůže asociační dohodu potopit úplně. Řešením tak může být, že bude platit jen v sedmadvaceti členských zemích bez Nizozemska – a po vystoupení Británie z EU v šestadvaceti. Asociační dohoda prohlubuje ekonomickou integraci mezi EU a Ukrajinou.

Na premiéra tlačí populární euroskeptici

Na Rutteho tlačí s odmítnutím ratifikace zejména Strana pro svobodu euroskeptika a kritika islámu Geerta Wilderse. Pro toho bylo referendum úspěchem, protože dohodu označoval za diktát Bruselu.

Wildersova strana je před březnovými parlamentními volbami na čele průzkumů, Rutteho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) i levicová Strana práce ministra financí a šéfa Euroskupiny (ministrů financí zemí Eurozóny – pozn. red.) Jeroema Dijsselbloema na ni ztrácejí.

Rozčarování na Ukrajině

Negativní výsledek dubnového hlasování vyvolal na Ukrajině rozčarování. Prezident Petro Porošenko následně reagoval slovy, že Kyjev ve snaze integrovat se do EU nepoleví.

Dobrou zprávu pro Ukrajince je, že se Evropská unie shodla na zrušení víz pro jejich cesty do schengenského prostoru. Zrušena mají být příští rok.

Naopak ruský premiér Dmitrij Medveděv výsledek nizozemského referenda na jaře přivítal. Podle něj to je jasný signál o tom, co si v Evropské unii lidé myslí o ukrajinské vládě o poměrech na Ukrajině.

K referendu sice přišlo jen 32 procent oprávněných nizozemských voličů, pole zákonů ale stačí k platnosti hlasování jen třicetiprocentní účast. Šedesát jedna procent lidí hlasovalo proti dohodě.

 

Právě se děje

Další zprávy