Rána pro švédskou cestu. Selhali jsme, tepal král Gustav vládu v emotivním rozhovoru

Švédský král Carl XVI. Gustav otevřeně zkritizoval vládu za to, jakým způsobem se rozhodla řešit pandemii covidu-19. Strategie, která sázela na ochotu lidí dodržovat opatření, a ne přímo na zákazy a uzavírání ekonomiky, podle něj selhala, což dokazuje vysoký počet úmrtí.
Král Gustav o dopadu koronaviru na Švédy. | Video: Reuters

"Je to jednoduché. Myslím, že jsme selhali. Mnoho lidí zemřelo. Je to strašné. Na jednom se, myslím, můžeme shodnout. Nebyli jsme schopni těmto lidem pomoci a to je, myslím, velmi smutné. Soucítíme se všemi rodinami, které přišly o své blízké. Utrpěli jsme obrovské ztráty. Bohužel. Je děsivé o tom hovořit," svěřil se král ve výročním rozhovoru pro švédskou televizi.

Švédsko, které má 10 milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenalo na 350 tisíc případů koronaviru. S covidem-19 v zemi zemřelo více než 7800 lidí, což je výrazně více než v sousedním Norsku, Dánsku nebo Finsku. Například pětimilionové Norsko zatím eviduje 400 úmrtí.

Nicméně v České republice, která má srovnatelný počet obyvatel jako Švédsko, zemřelo od jara přes 10 tisíc lidí s prokázaným koronavirem.

Švédský premiér Stefan Löfven celkovou strategii boje proti covidu-19 brání, ale přiznal, že země nedokázala ochránit starší lidi. Zároveň podotkl, že odpovědnost za stav služeb péče o seniory nesou regionální úřady, nikoliv centrální vláda.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
Další zprávy