Foto: Přes den modlitby, v noci hodování. Začal ramadán

Foto: Reuters
Kateřina Vítková Reuters ČTK Kateřina Vítková, Reuters, ČTK
30. 6. 2014 18:30
Ramadán je devátým měsícem muslimského lunárního kalendáře. Slaví ho 1,3 miliardy muslimů na celém světě.

Mekka - Rok co rok se na jeden měsíc obrací život 1,3 miliardy muslimů na celém světě naruby.

Po celý devátý měsíc islámského lunárního kalendáře se přes den postí, nepijí, nekouří a neklejí, aby pak při setmění zasedli ke stolům.

Ramadán má věřícím připomenout, že na jeho počátku zjevil Bůh proroku Mohamedovi první poselství. Je proto určen k meditacím, posilování zbožnosti a urovnávání konfliktů mezi muslimy.

Ramadán začíná, když se na obloze ukáže srpek nového měsíce.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy