Katastrofa, jsme popelník Evropy, zlobí se Rakušané. Masově podepisují petici za protikuřácký zákon

Hana Vařáková Hana Vařáková
19. 2. 2018 20:10
Rakušané podepisují petici, která požaduje zákaz kouření v barech a restauracích. Protikuřácký zákon měl začít platit už letos v květnu, nová vláda ho ale smetla ze stolu.
Ve vídeňských kavárnách se zatím kouřit může.
Ve vídeňských kavárnách se zatím kouřit může. | Foto: ČTK

Vídeň - I když je v rakouských restauracích stále povolené kouřit, v mnoha věhlasných kavárnách v centru Vídně visí cedulky s přeškrtnutou cigaretou. Je to často kvůli turistům, kteří bývají ze svých domovů zvyklí na podniky bez dýmu.

Kancléř Sebastian Kurz.
Kancléř Sebastian Kurz. | Foto: ČTK

"Na snídaně k nám teď chodí více rodin s dětmi," říká britské stanici BBC majitelka kavárny Café Hummel Christina Hummelová. Její podnik je už rok nekuřácký, za tu dobu prý přišel jen o pět procent zákazníků.

Řada rakouských podniků se loni začala připravovat na zákaz kouření, který měl platit od letošního května. Po dlouhé debatě ho schválila tehdejší vláda Christiana Kerna. Coby členové vlády pro zákon hlasovali i lidovci Sebastiana Kurze. Poté co se Kurz stal novým kancléřem, je ale vše jinak - protikuřácký zákon stáhl.

Rakušané se s tím ale nehodlají smířit. Více než 100 tisíc lidí se nyní během tří dnů podepsalo pod petici, která žádá, aby zákaz kouření v barech a restauracích od května platil.

Rakousko je jednou z posledních evropských zemí, kde se může kouřit ve stravovacích zařízeních a na veřejných místech.

Po říjnových parlamentních volbách ale u našich jižních sousedů vznikla nová koalice lidovců a krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ). A právě FPÖ si dala zrušení protikuřáckého zákona jako jednu z podmínek, aby vstoupila do vlády. Kurz na to kývl.

Zvýšit tlak

Petice za zákaz kouření začala vznikat minulý týden pod vedením Rakouské lékařské komory. Mezi lidmi měla takový ohlas, že v pátek na dvě hodiny spadly webové stránky ministerstva vnitra, kde lidé měli připojit svůj podpis.

Petice se pak poměrně rychle přehoupla přes hranici 100 tisíc podpisů, což znamená, že se jí bude muset zabývat rakouský parlament.

Sám šéf FPÖ a vicekancléř Heinz-Christian Strache, který je silný kuřák, minulý měsíc v parlamentu zrušení protikuřáckého zákona obhajoval s tím, že jde o "svobodu volby".

"Je to velké hlasování. Cílem je přimět politiky, aby tuto otázku přehodnotili," citoval nyní server The Local prezidenta lékařské komory Thomase Szekerese. "Budeme i nadále shromažďovat podpisy, abychom tlak ještě zvýšili," dodal.

Rakouská opozice pak upozorňuje na fakt, že FPÖ chce prosazovat přímou demokracii - jejíž součástí jsou právě petice. "Názor velké části obyvatel nemůže vláda ignorovat," řekla rakouskému listu Kurier Pamela Rendi-Wagnerová, která je odpovědná za zdravotnickou politiku u sociálních demokratů.

A tlak na FPÖ se začíná projevovat. "Buďte si jistí, že FPÖ se bude vždy opírat o názory lidí," řekla v neděli podle agentury DPA Dagmar Belakowitschová, která má v partaji na starost zdravotnictví.

Popelník Evropy

V současnosti si malé rakouské podniky mohou samy vybrat, zda budou kuřácké, nebo ne. Větší restaurace musí poskytovat kuřácké i nekuřácké prostory.

Například ve vídeňském Kleines Café má každý mramorový stůl popelník a vzduch je prosycený tabákovým kouřem. Jeden z hostů se postoje vlády zastává. "Vídeňané si myslí, že jsou něco zvláštního, a kouření je velmi silná součást kultury," míní.

"Myslím, že zákaz kouření je správná věc," namítá Christoph Riemekasten, který zase sedí v nekuřáckém Café Hummel. "Vzduch je lepší. V jiných zemích není problém s kouřením - jen v Rakousku."

Rakousko na tom alespoň podle statistik skutečně není nejlépe. Podle evropského úřadu Eurostat je na třetím místě v počtu kuřáků v celé Evropské unii.

Cigaretu si podle agentury DPA pravidelně zapaluje čtvrtina dospělých Rakušanů. Každý rok zde na následky užívání tabákových výrobků zemře 13 tisíc lidí.

Na vládu tak tlačí i rakouští lékaři. Například Manfred Neuberger, emeritní profesor na Lékařské univerzitě ve Vídni, postoj kabinetu označuje za katastrofu. "Rozhodnutí je nezodpovědné, je to vítězství pro tabákový průmysl. Nová vláda udělala z Rakouska popelník Evropy," řekl.

Neuberger také upozorňuje, že Rakousko má "ostudně vysoký" počet kuřáků mezi mladými lidmi. Podle průzkumu ve 26 vyspělých zemích, který v roce 2013 provedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), je právě Rakousko na prvním místě v počtu patnáctiletých kuřáků. A drží toto neslavné prvenství už od roku 1994.

Podívejte se na reportáž Aktuálně.cz z parlamentních voleb v Rakousku

Rakouské předvolební kampani vévodilo téma imigrace a otázka, zda či nakolik islám patří do Rakouska. Ve Vídni natáčel redaktor Aktuálně Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy