Rakušané dál půjdou na vojnu. Rozhodlo referendum

Martin Novák Martin Novák
21. 1. 2013 10:15
Pro zachování povinné vojenské služby hlasovalo 60 procent voličů
Rakouští vojáci na stráži. Zatímco dřív hlídali přímo "na čáře", dnes mají na starosti příhraničí.
Rakouští vojáci na stráži. Zatímco dřív hlídali přímo "na čáře", dnes mají na starosti příhraničí. | Foto: Bundesheer

Vídeň - Odchod na vojnu patřil k nejméně příjemným datům života mladých Čechů, obzvláště v časech takzvané "lidově demokratické armády" do roku 1989.

Dnes už na odvody zbyly jen vzpomínky, stejně jako jiné armády NATO je i ta česká plně profesionální. Od 1. ledna 2005. Slovenská armáda se stala profesionální přesně o rok později, německý Bundeswehr předloni.

Rakousko v NATO není, trvá na své neutralitě. A jako jedna z posledních zemí Evropy Rakušané profesionální armádu stále nemají.

Nedělní referendum to mohlo změnit, ale nestalo se. Podle konečných výsledků se 60 procent účastníků vyslovilo proti plné profesionalizaci armády. Referendum je sice oficiálně nezávazné a má takříkajíc poradní charakter, ale obě vládní strany - lidovci a sociální demokraté - slíbily, že se výsledkem budou řídit.

Koaliční partneři se neshodují. Sociální demokracie (SPÖ) je pro profesionalizaci, Rakouská lidová strana (ÖVP) proti. Právě lidovci vedli v Rakousku frontu těch, kteří proti zrušení povinné vojenské služby - a tudíž i služby civilní - nejhlasitěji protestovali.

Rakouský premiér Werner Faymann hlasuje v referendu.
Rakouský premiér Werner Faymann hlasuje v referendu. | Foto: Reuters

Lidovci argumentují, že po zavedení profesionální armády nebude dost pracovníků ve zdravotnictví. Mnoho mladých Rakušanů totiž dává před půlroční službou ve zbrani přednost náhradní službě, která se odbývá převážně ve zdravotnických zařízeních.

Základní služba trvá šest měsíců, náhradní devět měsíců. A bude tomu tak i nadále, pokud se odhad výsledků potvrdí.

Lidová strana zpochybňuje argumenty, že plnou profesionalizací stát ušetří. V rakouské armádě - Bundesheeru - už nyní ale slouží šestnáct tisíc profesionálů. Každoroční počet odvedených branců se pohybuje kolem pětadvaceti tisíc.

"Tradiční armáda je anachronismem v době terorismu, kyberterorismu a hrozeb vycházejících z rozpadlých států," kontruje sociálnědemokratický ministr obrany Norbert Darabos.

"Ruská ani turecká armáda před branami Vídně nestojí," říkal vídeňský starosta Michael Häupl, který je také zastáncem profesionální armády. Většinu Rakušanů tím ale nezviklal.

Lidovci argumentují, že po zavedení profesionální armády nebude dost pracovníků ve zdravotnictví.
Lidovci argumentují, že po zavedení profesionální armády nebude dost pracovníků ve zdravotnictví. | Foto: Jan Langer

Bundesheer se stal terčem vtipů před třemi lety, když zveřejnil krajně nevydařený náborový videoklip, který měl mladíky přesvědčovat k práci v armádě.

V klipu přijede řidič tanku před tři dívky, stojící kolem muže s luxusním automobilem. Když tank odjíždí, dívky se za ním rozběhnou a křičí, že chtějí jezdit v něčem větším. Po protestech a posměchu části veřejnosti armáda klip brzy raději stáhla.

Kromě Rakouska mají stále "smíšené" ozbrojené síly s každoročním nástupem branců například Švýcarsko, Norsko, Finsko, Dánsko nebo Řecko. V Rusku se o profesionalizaci diskutuje, ale zatím základní vojenská služba stále existuje.

V Rakousku je samotné konání referenda nezvyklé. Bylo prvním po devatenácti letech. Naposledy Rakušané v roce 1994 takto rozhodovali o vstupu země do Evropské unie. Dvě třetiny z nich se tehdy vyslovily kladně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy