Rakušan to dokázal, z 39 km padal rychleji než zvuk

Zahraničí Zahraničí
15. 10. 2012 0:55
Felix Baumgartner úspěšně přistál po více než čtyřminutovém volném pádu
Na obrazovce v řídícm středisku v Roswellu je vidět, jak Baumgartner skáče do volného prostoru.
Na obrazovce v řídícm středisku v Roswellu je vidět, jak Baumgartner skáče do volného prostoru. | Foto: Reuters

Roswell - Rakušan Felix Baumgartner se v neděli stal zatím neoficiálně prvním člověkem, který volným pádem překonal rychlost zvuku.

Rychlosti přes 1127,6 kilometru v hodině dosáhl podle televizních záběrů čtyřicet vteřin poté, co vyskočil z tlakové kabiny vynesené balonem do výšky 39,044 metru. Podle agentury AP měl Baumgartner rychlost více než 1342 kilometrů v hodině.

V době seskoku sledovalo jeho volný pád jen na serveru YouTube 7,5 milionu lidí a další statisíce se připojovaly během více než čtyřminutového volného pádu.

Ve výšce kolem 1500 metrů se třiačtyřicetiletému Baumgartnerovi podle předpokladů otevřel padák a nový rekordman bez problémů přistál ve 20:16 SELČ v Novém Mexiku. Ještě během seskoku komunikoval s řídícím centrem.

Foto: Reuters

"Cítím obrovskou sílu," řekl už v době, kdy ho zabíraly kamery ze země. Krátce před skokem napsal Baumgartner na Twitteru: "Toto je zatím můj poslední tweet. Kdo ví, možná, že úplně poslední."

Volný pád trval přesně 4 minuty a 19 sekund, rekord Rakušanova současného poradce Josepha Kittingera tedy odolal o 17 sekund.

Sponzorem pokusu, na který Rakušan trénoval pět let, je Red Bull. Podle odhadů vše přišlo na přibližně padesát milionů eur.

Bývalý příslušník rakouské armády překonal tři rekordy. Kromě nejvyšší rychlosti dosažené volným pádem vytvořil také nový rekord ve výšce dosažené v balonu a ve výšce, ze které člověk seskočil. Na tiskové konferenci po seskoku řekl, že je těžké popsat pocit, který člověk zažívá při tak rychlém pádu, protože to prý necítí a ani neví, jak rychle letí.

Skoku předcházelo více než dvouhodinové stoupání balonu do stratosféry. Baumgartner původně plánoval start na odpoledne, ale silný vítr nad Novým Mexikem si vyžádal několikahodinový odklad, protože by mohl poškodit balon.

Řídící středisko sleduje Baumgartnera těsně před jeho seskokem.
Řídící středisko sleduje Baumgartnera těsně před jeho seskokem. | Foto: Reuters

Nedělní pokus byl značně rizikový a mohl samozřejmě skončit smrtí rakouského dobrodruha. Baumgartner tvrdil, že strach má a že právě proto uspěje.

"Strach se stal mým přítelem. Poté, co podnikám extrémní seskoky tak dlouho, jsem se ho naučil používat tak, aby to pro mne bylo výhodné. Strach mi nedovolí, abych zašel příliš daleko," tvrdil Rakušan.

Baumgartner se riskantními kousky proslavil již několikrát. V roce 2003 například s pomocí speciálního karbonového křídla přeletěl kanál La Manche. Skákal i z mrakodrapů v Malajsii, na Tchaj-wanu nebo ze sochy Krista v Riu de Janeiro. Před nedělním rekordem se ale nechal slyšet, že skok ze stratosféry je jeho posledním seskokem.

 

Právě se děje

Další zprávy