Rakovina není nemoc moderní doby. V JAR našli prst pračlověka s nádorem, žil před 1,7 milionu let

ČTK ČTK
29. 7. 2016 7:53
V Jihoafrické republice tým badatelů objevil prst pravěkého člověka, který žil asi před 1,7 milionu let a na kterém je patrná rakovina. Dokládá to fakt, že rakovina není záležitostí moderní doby a špatného životního stylu. Tumory byly na jiných fosiliích objeveny již předtím - k těm nejstarším patří například kost chorvatského neandertálce, který žil asi před 120 tisíci lety. Vědci doufají, že tento nález pootevře dveře k pochopení vzniku tohoto nádoru.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons

Johannesburg - Nejstarší lidskou fosilii s dokladem rakoviny objevil mezinárodní tým badatelů na významné prehistorické lokalitě v jeskyni Swartkrans nedaleko Johannesburgu v Jihoafrické republice. Nález podle vědců ukazuje, že rakovina není záležitostí až moderní společnosti, jak se někteří lidé domnívají.

Nádor byl podle serveru BBC objeven na prstu pravěkého člověka starého asi 1,7 milionu let. Tento člověk patřil podle badatelů buď k raným hominidům druhu Homo ergaster, nebo k druhu Paranthropus robustus.

Tumory byly na jiných fosiliích objeveny již předtím - k těm nejstarším patří například kost chorvatského neandertálce, který žil asi před 120 tisíci lety.

O novém objevu informoval badatelský tým v časopise South African Journal of Science s tím, že nártní kůstka vykazovala osteosarkom - poměrně vzácný a zhoubný typ nádoru kosti. Vědci doufají, že tento nález pootevře dveře k pochopení vzniku tohoto nádoru.

I když rakovina postihuje velké množství živočišných druhů, někteří lidé si myslí, že tato nemoc je až problémem lidí moderní civilizace.

"Moderní medicína má tendenci předpokládat, že rakovina a nádory u lidí vznikly v důsledku moderního životního stylu a okolního prostředí. Naše studie ukazuje, že se tyto nemoci objevily u našich předků miliony let předtím, než vznikla moderní průmyslová společnost," řekl podle BBC jeden z badatelů Edward Odes.

Badatel Patrick Randolph-Quinney ovšem připustil, že současný západní životní styl zvyšuje riziko některých druhů nádorů, jako třeba rakovinu konečníku kvůli určitému typu potravy, rakovinu jater kvůli nadměrné konzumaci alkoholu nebo rakovinu plic kvůli kouření.

Úmrtnost klesá, i s nádorem, který není úplně vyřešený, žijí lidé delší dobu, to je dobrá zpráva, říká onkoložka Petra Tesařová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy