Rakouští studenti obsadili posluchárnu. Odmítají škrty

Monika Horáková
20. 10. 2010 16:50
Po roce Rakušané opět protestují proti podfinancování vysokého školství
Tentokrát se studenty protestovali také vyučující
Tentokrát se studenty protestovali také vyučující | Foto: Reuters

Vídeň - Policie dnes po roce opět zasahovala na Vídeňské univerzitě. Z posluchárny Audimax vyvedla desítku studentů a studentek, kteří se do místnosti dostali za neznámých okolností v úterý v noci a přespali zde. Chtěli tak protestovat proti krácení rozpočtu vysokých škol.

Několik tisíc lidí demonstrovalo ve vídeňských ulicích už včera odpoledne. Protestní akce se odehrály i v dalších rakouských městech.

Poté, co studenti přednáškovou místnost obsadili, vytvořili organizační výbor. V posluchárně pak udělali taneční parket a atmosféru si zpříjemňovali hudbou.

Ne všichni však měli pro protestní blokádu Audimaxu pochopení. Zejména studenti právnické fakulty, kteří tam mířili na ranní přednášku, zákrok policie uvítali.

"Jděte si sednout vedle do McDonaldu," pokřikovali podle deníku Die Presse. Bylo slyšet i volání "Filosofická fakulta je o kus dál!" či pochvalné výroky na adresu zasahující policie.

Také rektorát Vídeňské univerzity se proti obsazení posluchárny ohradil. Podobné protesty podle vyjádření na webové stránce univerzity škodí zájmům studentů.

Na univerzity dopadnou úsporné rozpočtové balíčky rakouské vlády. Kabinet se rozhodl do roku 2013 krátit také peníze pro vysoké školství. To je však podle rektorů i studentů podfinancované už teď. Mnohé univerzity a techniky prý kvůli tomu již omezují výzkum.

Foto: Reuters

Každoročně se přitom na vysoké školy v Rakousku hlásí stále více studentů. Na většině škol mohou studovat bez přijímacích zkoušek. Kapacita místností a počet vyučujících však zůstávají stejné.

Tři rakouské univezity, na nichž se vyučuje medicína, včera během protestů oznámily, že pokud zůstanou plány vlády stejné, budou muset propustit 450 zaměstnanců.

Hospodářská univerzita ve Vídni se nedostatek místa rozhodla řešit registrací na přednášky. Do posluchárny se dostane jen ten, kdo u vchodu předloží platnou vstupenku.

Loni proti stavu vysokoškolského vzdělávání protestovali studenti ve Vídni i dalších rakouských městech. Největší posluchárnu Vídeňské univerzity obsadili protestující téměř na dva měsíce - od 22. října do 21. prosince. Výuka byla zčásti zrušena a zčásti přesunuta do jiných poslucháren.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy