Rakouští katolíci po sex-skandálech opouštějí církev

Monika Horáková
22. 3. 2010 21:50
Rakouskem již před 15 lety otřásl sexuální skandál kardinála Groera.

Vídeň - Již potřetí za posledních patnáct let zaznamenává rakouská katolická církev odliv svých členů. I v předchozích dvou případech šlo podobně jako nyní o důsledek odhalení sexuálních skandálů v katolických kruzích.

Poprvé se tak stalo v roce 1995, kdy byl odhalen sexuální skandál kardinála Hanse Hermanna Groera. Jako preventivní opatření byly zřízeny církevní ombudsmanské kanceláře, které měly dalším možným skandálům zabránit.

Nejnovější zprávy se týkají sexuálního zneužívání chlapců v klášterní škole ve Vorarlbersku. Od 70. let až do roku 2001 zde podle výpovědí tehdejších žáků docházelo k sexuálnímu zneužívání. Média informovala také o týrání a nuceném sledování pornofilmů a užívání drog. Poté mnohdy následovalo znásilnění žáků.

Rakušané chtěli "obrodu církve"

Rakouský časopis Profil zveřejnil v březnu 1995 výpověď bývalého žáka kardinála Groera. V ní byl duchovní obviněn ze sexuálního zneužívání mladistvých. Groer následně rezignoval na pozici předsedy biskupské konference. 

Veřejnost reagovala mimo jiné založením iniciativy "My jsme církev" (Wir sind Kirche), v rámci níž shromáždila více než 500 tisíc podpisů za "obrodu" této instituce. Rakouská biskupská konference navíc v tomto roce zaznamenala 44.304 vystoupení z katolické církve.

V roce 2004 se veřejnost dozvěděla o sexuálním zneužívání v kněžském semináři v Sankt Pöltenu. A z katolické církve ve stejném roce vystoupil rekordní počet Rakušanů - 52.177.  

Stále stejný problém

"Představa, že se Rakousko očistilo, byla mylná. Porovnáme-li velikost obou zemí, potýká se Rakousko aktuálně s větším množstvím církevních skandálů než Německo," napsal pro Süddeutsche Zeitung komentátor Michael Frank. "Při krizi v roce 1995 silně narostl počet Rakušanů, kteří se rozhodli z církve vystoupit - a to se nyní opakuje."

Christoph Schönborn. V roce 1995 obviňoval média z téměř
Christoph Schönborn. V roce 1995 obviňoval média z téměř | Foto: Repro: Wikipedia

Poslední údaje rakouské biskupské konference o vystupování z církve jsou sice zajímavé, ovšem Frankovi dát za pravdu ještě nemohou.

Vztahují se totiž k roku 2009, kdy rakouskou veřejností ještě žádné sexuální skandály v katolických kruzích nehýbaly. I přesto církev opustilo rekordních 53 216 osob.

O tom, že je rakouská společnost aktuálním vývojem znepokojena, svědčí ale například založení iniciativy "Oběti církevního násilí" (Opfer kirchlicher Gewalt). Jejím cílem je podat hromadnou žalobu a vysoudit odškodnění. Podle deníku Süddeutsche Zeitung se iniciativa nespokojí s částkou nižší než 80 tisíc eur na jednu oběť.

Skandály už i mimo církev

Mračna se však nestahují pouze nad katolickou církví. Podezření se objevilo také u slavného pěveckého sboru Wiener Sängerknaben. Na telefonní lince, kterou vedení sboru zřídilo, se podle televizní stanice ORF přihlásilo již 11 osob, které z dob svého působení ve sboru popisovaly zejména týrací praktiky. Většina skutků je ovšem promlčena. Některé se podle ORF staly již před 50 lety.      

 

Právě se děje

před 54 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy