Rakouský politik Peter Pilz rezignoval kvůli sexuálnímu obtěžování. Beru tu věc vážně, prohlásil

Reuters Reuters
4. 11. 2017 14:18
Jeden z nejznámějších rakouských politiků, 63letý Peter Pilz v sobotu oznámil, že se kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování vzdá místa v parlamentu. Lídr úspěšné strany "Pilzova kandidátka", která vznikla odtržením od Zelených se svým novým subjektem nedávno těsně pronikl do rakouského parlamentu. Týdeník Falter Pilze obvinil ze sexuálního obtěžování zaměstnankyně Evropské lidové strany na konferenci v Alpách před 4 roky.
Veterán rakouské politiky Peter Pilz.
Veterán rakouské politiky Peter Pilz. | Foto: Reuters

Vídeň - Incident, kvůli kterému Peter Pilz v sobotu rezignoval, se stal v roce 2013 na evropském fóru v Alpbachu.

Ženy se Pilz údajně dotýkal proti její vůli. "Ruce měl všude," řekla dotyčná rakouskému listu Falter. 

Pilz tvrdí, že si nic nepamatuje, nicméně obvinění považuje za věrohodné, protože vše sledovali dva svědci.

"V parlamentu jsem vždy prosazoval jasná měřítka a ta platí samozřejmě i pro mě," řekl v sobotu na tiskové konferenci Pilz, když oznámil, že se vzdává poslaneckého mandátu.

Novináři přinesli podrobné svědectví této ženy, která dodala, že Pilz byl "poměrně opilý".

"Kvůli těmto obviněním, která beru velmi vážně, přestože si je už nepamatuji, se neujmu svého mandátu v novém parlamentu," dodal Pilz na tiskové konferenci. 

Klíčový muž Zelených 

Peter Pilz patřil dlouhá léta k nejvýraznějším tvářím rakouských Zelených.

Nicméně rozešel se s nimi, protože mu před nedávnými volbami nechtěli zajistit jím požadované místo na kandidátce, a založil vlastní, po sobě pojmenované politické uskupení.

Říkal, že program strany ztělesňuje on sám svojí osobou. Zatímco Zelení z Národní rady vypadli, Kandidátka Petera Pilze i přes omezené finanční možnosti a malou přítomnost v televizi získala osm mandátů.

Podle rakouských médií Pilze už v minulosti jedna z jeho bývalých spolupracovnic obvinila ze sexuálního a slovního obtěžování.

Případem se zabývalo i vedení frakce Zelených, nicméně na přání ženy se kauza doposud nedostala na veřejnost. Pilz toto obvinění odmítá.

Podobně jako čelní rakouský politik rezignoval nedávno na svoji funkci i britský ministr obrany Michael Fallon.

Člen vlády premiérky Theresy Mayové se dostal pod tlak kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování. V rezignačním dopisu Fallon uznal, že jeho chování v minulosti nedosahovalo vysokých standardů, jaké jsou na britskou armádu kladeny.

Podle britských médií sahal politik v roce 2002 při večeři na koleno jedné z přítomných rozhlasových novinářek. Ministr už se ženě omluvil.

Sama novinářka na twitteru napsala, že událost považuje za uzavřenou.

Vlnu obvinění i rezignací veřejných osob přinesla nedávná výbušného aféra Harveyho Weinsteina. Známého amerického producenta v poslední době obvinila řada hereček a celebrit z nevhodného a dlouhodobého sexuálního obtěžování.

Některé ženy zmiňují i znásilnění.  

Stovky Francouzek protestovaly proti sexuálním útokům a obtěžování | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy