Rakouský kancléř Werner Faymann skončil, neustál tlak po debaklu v prezidentských volbách

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2016 19:01
Rakouský kancléř odstupuje ze všech svých pozic. Spekulace o Faymannově možném konci se objevily hned po prvním kole prezidentských voleb, v nichž před dvěma týdny triumfoval populistický pravicový kandidát Norbert Hofer. Kancléř podle médií ztratil podporu svých spolustraníků. V roli kancléře Faymanna podle agentury APA nahradí dosavadní vicekancléř a předseda lidovců Reinhold Mitterlehner, vedení strany by se měl přechodně ujmout vídeňský starosta Michael Häupl. Parlamentní volby Rakousko čekají v roce 2018, uskutečnit předčasné není podle Mitterlehnera potřeba.
Werner Faymann na snímku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Werner Faymann na snímku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouský spolkový kancléř Werner Faymann odstupuje ze všech svých funkcí. Oznámil to na tiskové konferenci.

Jde o reakci na debakl kandidáta jeho sociální demokracie (SPÖ) v prvním kole prezidentských voleb. Faymann se po ní ocitl pod silným tlakem.

Šéf rakouské vlády uvedl, že odstupuje jak z funkce předsedy vlády, tak z čela SPÖ.

Předčasné volby nejsou nutné, tvrdí nový šéf vlády

Faymanna, jehož demisi dnes přijal prezident Heinz Fischer, v čele vlády dočasně nahradil současný vicekancléř a předseda lidovců (ÖVP) Reinhold Mitterlehner.

Faymann, který byl kancléřem od konce roku 2008, se ocitl pod silným tlakem po debaklu sociálnědemokratického kandidáta v prezidentských volbách i kvůli svému postoji k azylovým zákonům. I tak se ale jeho rychlá rezignace neočekávala. "Mít většinu (ve straně) nestačí," řekl dnes Faymann s tím, že Rakousko potřebuje kancléře, jehož strana ho bude plně podporovat. "Jsem vděčný za sedm a půl roku u vlády a přeji svému nástupci více štěstí," dodal odcházející politik.

Faymann skončil také jako předseda sociální demokracie. Dočasně ho nahradil vídeňský starosta Michael Häupl.

Nového stranického šéfa a zároveň nového kancléře chtějí sociální demokraté podle agentury APA vybrat během příštího týdne. Oficiálně ho pak hlasováním potvrdí na mimořádném sjezdu 25. června. Ve straně se nyní skloňují především dvě jména - Christiana Kerna, který je šéfem rakouských drah, a mediálního manažera Gerharda Zeilera.

Parlamentní volby Rakousko čekají v roce 2018, uskutečnit předčasné není podle Mitterlehnera potřeba.

Spekulace o Faymannově možném konci se objevily hned po prvním kole prezidentských voleb, v nichž před dvěma týdny triumfoval populistický pravicový kandidát Norbert Hofer.

Deník Wiener Zeitung označil hlasování za facku do tváře SPÖ a lidovců (ÖVP). Podle něj sice koalice vydrží, to ale povede k dalšímu posilování Svobodných. "Ani jedna z vládních stran nepředkládá občanům řešení nejvýznamnějších problémů," konstatoval list.

Deník Tiroler Tageszeitung psal rovnou o "politické tsunami, zemětřesení, které vyvolá v obou vládních stranách následné otřesy - v personální oblasti i v dalších rovinách".

 

Právě se děje

Další zprávy