Rakouský kancléř Kurz chce lepší ochranu vnějších hranic EU, Merkelová to podporuje

ČTK ČTK
12. 6. 2018 20:15
Rakousko se chce během svého nadcházejícího předsednictví věnovat zlepšení ochrany vnějších hranic Evropské unie. Stanovisko kancléře Sebastiana Kurze, který se vyslovil taktéž pro zesílení pomoci v zemích původu migrantů, v úterý podpořila i šéfka německé vlády Angela Merkelová.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. | Foto: Reuters

Berlín - Ne každý, kdo ve světě trpí pronásledováním, může v Evropě najít lepší život, je přesvědčen rakouský kancléř Sebastian Kurz. Jeho země se proto v druhé polovině roku, během níž bude předsedat Evropské unii, chce soustředit na zlepšení ochrany vnějších hranic uskupení. Kurz to v úterý řekl v Berlíně po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která zdůraznila nutnost hledání evropského řešení migrační otázky.

"My musíme rozhodovat, kdo může do Evropy přicházet, ne pašeráci," prohlásil Kurz, který chce mimo jiné personálně a finančně posílit Evropskou agenturu pro pobřežní a pohraniční stráž. Vyslovil se také pro posílení pomoci v zemích původu migrantů.

Šéfka německé vlády, jejíž přístup k migraci se od toho Kurzova v řadě ohledů liší, poznamenala, že spolková republika bude podporovat Rakousko v posilování ochrany vnějších hranic EU. Evropa ale podle Merkelové musí postupovat jednotně, jinak by mohla utrpět vážné škody. Není podle ní třeba možné, aby zodpovědnost za řešení situace neslo jen pár zemí, kam většina běženců směřuje.

Kurz byl v úterý dotázán i na spory na německé politické scéně týkající se toho, zda má spolková republika vracet část uprchlíků přímo na svých hranicích do zemí jako je Rakouskou nebo Česká republika. Požaduje to ministr vnitra Horst Seehofer, Merkelová se ale zatím staví proti. Rakouský kancléř, který se ve středu sejde i se Seehoferem, k tomu poznamenal, že se do sporu nechce vměšovat.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy