Rakouský kancléř chce kvůli korupční aféře odvolat kontroverzního ministra vnitra

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2019 20:01
Rakouský lidovecký kancléř Sebastian Kurz se v reakci na korupční skandál rozhodl navrhnout odvolání kontroverzního ministra vnitra Herberta Kickla. Svobodní (FPÖ) už avizovali, že v takovém případě všichni jejich ministři kabinet opustí. Kurz v pondělí po jednání s Kicklem oznámil, že na jeho odchodu trvá. Rakouská média předpokládají, že ministerské posty po svobodných zastoupí odborníci, kteří zemi spolu s lidovci dovedou k zářijovým předčasným volbám. Opoziční sociální demokraté (SPÖ) ale žádají konec celého současného kabinetu.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz. | Foto: Reuters

Kurz o víkendu vypověděl koaliční smlouvu své Rakouské lidové strany (ÖVP) s FPÖ, dosud ale stále existovala možnost společné vlády do předčasných voleb.

Kurz již dříve řekl v reakci na skandál kolem Heinze-Christiana Stracheho, který v sobotu odstoupil z čela svobodných i z postu vicekancléře, že je nepřijatelné, aby Kickl byl ministrem vnitra během nadcházejícího vyšetřování. Po dnešním večerním jednání s Kicklem pak Kurz prohlásil, že prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi navrhne, aby ministra odvolal.

Mluvčí FPÖ v reakci na Kurzova slova zopakoval, že v případě Kicklova odvolání opustí vládu všichni ministři za svobodné. Ti ovládají kromě ministerstva vnitra například i rezorty obrany či zahraničí. Designovaný předseda FPÖ Norbert Hofer v rozhovoru s ORF neřekl, kdy ministři jeho strany z vlády odejdou. Podle něj je třeba zajistit "spořádaný přechod". Důležité je podle Hofera, aby v zemi panovala stabilita.

Nejsilnější rakouská opoziční strana SPÖ požaduje, aby skončila celá Kurzova vláda a aby zemi do předčasných voleb vedla vláda odborníků. Podle předsedkyně sociálních demokratů Pamely Rendiové-Wagnerové, která se v pondělí večer sešla s prezidentem Van der Bellenem, by konec celé vlády byl "dobrým a přijatelným řešením". Politická krize kolem FPÖ už podle ní přerostla ve "státní krizi".

Další opoziční strana Nyní (Jetzt) už dříve uvedla, že hodlá na příštím zasedání parlamentu podat návrh na vyjádření nedůvěry vládě kancléře Kurze. Zda by v takovém případě SPÖ hlasovala pro vyjádření nedůvěry, Rendiová-Wagnerová ale neřekla.

Pro vyjádření nedůvěry Kurzově vládě by nicméně v parlamentu mohla hlasovat i FPÖ. Dosavadní ministr vnitra Kickl agentuře APA řekl, že "podle selského rozumu je celkem těžké žádat důvěru po někom, komu jste právě vyjádřili nedůvěru". Kickl také odmítl argumenty kancléře, kterými zdůvodnil nutnost jeho odvolání. Kurz mimo jiné řekl, že Kickl musí vládu opustit, protože byl jako generální tajemník FPÖ zodpovědný za financování strany.

Německá média v pátek zveřejnila tajně pořízené video zachycující Stracheho, jak slibuje veřejné zakázky údajné ruské investorce výměnou za podporu v kampani před předčasnými volbami v roce 2017. Skandál dopadl i na Kickla, který byl v době pořízení předloňského videa generálním tajemníkem FPÖ.

V rakouských i německých médiích se v posledních dnech objevovaly spekulace, že natočení videa má na svědomí německý satirik Jan Böhmermann, který o jeho obsahu hovořil v náznacích již v dubnu. Stanice ZDF, která vysílá Böhmermannův satirický pořad Neo Magazin Royale, v pondělí bez dalších podrobností uvedla, že komik se na pořízení videa nepodílel.

 

Právě se děje

Další zprávy