Rakousku povládne "koalice poražených". Vyhráli jiní

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
30. 9. 2013 17:07
V parlamentu bude 51 poslanců, kteří jsou programově proti EU, euru i záchraně eurozóny.
Šéf rakouských Svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache slaví úspěch ve volbách.
Šéf rakouských Svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache slaví úspěch ve volbách. | Foto: Reuters

Vídeň/Berlín - Výsledek bude zřejmě stejný - velká koalice. Přesto dopadly volby v Rakousku opačně než volby v Německu.

Ty německé vyhrála před týdnem s přehledem Angela Merkelová a její křesťansko-demokratická CDU (v Německu má tradičně černou barvu). Jen těsně jí přitom unikla absolutní většina, kterou naposledy získala ikona strany, Konrad Adenauer. I tak se o jejím vítězství mluví jako o historickém.

"Historické" byly volby i pro kancléřčina přirozeného partnera v sousedním Rakousku, lidoveckého vicekancléře Michaela Spindeleggera z ÖVP (taktéž černá). Jeho strana ještě nikdy neměla horší čísla než ta v právě skončených volbách (23,8 %).

Nejhorší výsledek v dějinách ostatně docílila i sociálně-demokratická SPÖ kancléře Wernera Faymanna (27,1 %). Proto se budoucí rakouské vládě, v níž velmi pravděpodobně znovu zasednou SPÖ a ÖVP, už teď přezdívá "koalice poražených".

Body pro nacionalisty

Na otázku, kdo tedy volby v Rakousku vyhrál, existuje jediná odpověď: pravicoví populisté. V parlamentu ve Vídni by napříště mělo sedět 51 poslanců, kteří jsou programově proti EU, euru i záchraně eurozóny.

Rakouský kancléř Werner Faymann hovoří ke svým stoupencům po oznámení prvních odhadů parlamentních voleb. Podle nich sociální demokraté zvítězili.
Rakouský kancléř Werner Faymann hovoří ke svým stoupencům po oznámení prvních odhadů parlamentních voleb. Podle nich sociální demokraté zvítězili. | Foto: Reuters

Oproti volbám v roce 2008 si o skoro čtyři procenta polepšila Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho.

Pořád ještě nedosáhla čísel z roku 1999 (pod vedením tragicky zesnulého Jörga Haidera měla skoro 27 %), získala ale slušných 21,4 procenta. Její volební lídr Strache vábil z billboardů voliče hesly jako "Miluj bližního svého - pro mě jsou to naši Rakušané".

Matthias Strolz, šéf rakouské politické strany Neos.
Matthias Strolz, šéf rakouské politické strany Neos. | Foto: Reuters

Krom FPÖ, kvůli níž Rakousko v devadesátých letech bojkotovalo zbylých čtrnáct členů Evropské unie, ale v neděli uspěli ještě jedni nacionalisté. Říkají si "Team Stronach", v parlamentu nikdy předtím nebyli a teď mají 5,79 procenta.

Team Stronach, ve statistikách zkráceně "Frank", vede rakousko-kanadský miliardář Frank Stronach. Tvrdě kritizuje své oponenty i Evropskou unii, varuje před skupováním Rakouska Číňany a navrhuje znovu zavést trest smrti.

Další skoro čtyři procenta Rakušanů dala hlas - taktéž krajně pravicovému - Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ), který se ale nakonec do parlamentu nedostal. 

Vzestup liberálů

A ještě jedno zajímavé srovnání s Německem se nabízí při pohledu na výsledky nedělních rakouských voleb. Zatímco z německého Bundestagu poprvé od války vypadli liberálové (FDP), v Rakousku se naopak do Národní rady překvapivě dostali.

O něco podobného se jiná liberálně zaměřená strana v Rakousku pokoušela už před deseti lety, tehdy však ve volbách neuspěla.

Nováček na rakouské politické scéně se jmenuje Neos a není žlutý (jako německá FDP), ale růžový.

Ještě nedávno přitom měla strana vedená někdejším politickým poradcem Matthiasem Strolzem jen pár desítek členů.

Pak získala podporu vlivného stavebního podnikatele Hanse Petera Haselsteinera a teď po volbách - po zisku 4,8 procenta hlasů - mluví o tom, že se jí podařil "projekt století". Ke vstupu do parlamentu rakouským stranám stačí překonat hranici čtyř (nikoliv pěti) procent.

Neos jsou dokonce tak sebevědomí, že by rádi do vlády. Kancléř Faymann už ale trojkoalici vyloučil. S tím, že dohadování "ve třech" je vždy složitější než "jen ve dvou".

 

Právě se děje

Další zprávy