Rakousko zesiluje kvůli běžencům kontroly u východní hranice

ČTK ČTK
30. 8. 2015 17:50
Oznámila to v neděli rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. Nejde prý o obnovu hraničních kontrol, ale o policejní kontroly aut, v nichž by se mohli ukrývat uprchlíci.
Rakousko k opatření přistoupilo po čtvrtečním hrůzném nálezu chladírenského nákladního automobilu s mrtvými těly 71 uprchlíků na dálnici zhruba 50 kilometrů východně od Vídně.
Rakousko k opatření přistoupilo po čtvrtečním hrůzném nálezu chladírenského nákladního automobilu s mrtvými těly 71 uprchlíků na dálnici zhruba 50 kilometrů východně od Vídně. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakousko zesiluje kontroly automobilů v blízkosti své východní hranice. Oznámila to v neděli rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. Nejde podle ní o obnovu hraničních kontrol, ale o policejní kontroly vozidel, v nichž by se mohli ukrývat uprchlíci převádění přes hranice.

Rakousko k opatření přistoupilo po čtvrtečním hrůzném nálezu chladírenského nákladního automobilu s mrtvými těly 71 uprchlíků na dálnici zhruba 50 kilometrů východně od Vídně. Lidé se v hermeticky uzavřeném nákladním prostoru pravděpodobně udusili.

Od nedělního večera budou policisté zastavovat a kontrolovat všechna větší vozidla, která by mohla skrývat běžence a která se budou pohybovat u východních hranic. Policisté se zaměří hlavně na hranice státu a na hlavní mezinárodní dopravní tahy. Rakousko akci vyhlásilo na dobu neurčitou.

Mohou vznikat kolony

S kontrolami na vytipovaných místech mají pomoci také bavorské, maďarské a slovenské úřady.

Zesílené kontroly ale mohou přinést komplikace v dopravě. Očekávají se kolony. "V zájmu záchrany lidských životů a potírání zločinného pašování lidí je ale třeba se s dočasnými omezeními dopravy smířit," uvedla rakouská ministryně.

"Stojíme tváří v tvář zločincům, kteří se chovají mimořádně bezskrupulózně. Proto vůči nim musíme postupovat s neobyčejnou tvrdostí, pokud s nimi máme úspěšně bojovat," prohlásila podle agentury APA Miklová-Leitnerová a pokračovala: "Vzkaz zločincům je jasný: Nemůžete se v Rakousku cítit v bezpečí. Zločinní převáděči budou v Rakousku odhaleni a skončí za mřížemi."

 

Právě se děje

před 49 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy